| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > Księgowość online – kto może z niej korzystać oraz czy trzeba się jej obawiać?

Księgowość online – kto może z niej korzystać oraz czy trzeba się jej obawiać?

Księgowość online staje się coraz bardziej popularna – i to nie tylko wśród jednoosobowych działalności gospodarczych, ale również w spółkach kapitałowych. Dla kogo księgowość online jest przeznaczona? Czy nasze obawy przed skorzystaniem z tej usługi są uzasadnione?

Wbudowane narzędzia

Księgowość online posiada z reguły rozbudowany system narzędzi. Nie trzeba martwić się o prawidłowe wypełnienie deklaracji VAT-7 czy ZUS-DRA, ponieważ większość systemów generuje te dokumenty automatycznie.

Niektóre z systemów zaciągają dane kontrahenta już po wprowadzeniu numeru NIP z danych Głównego Urzędu Statystycznego, dlatego nie trzeba zajmować się wprowadzaniem adresu czy nazwy firmy.

Księgowość online w znacznej mierze ułatwia również sprawy kadrowo – płacowe dzięki wbudowanemu modułowi ewidencji osób zatrudnionych.

Raz wprowadzony środek trwały amortyzowany jest automatycznie, więc użytkownik nie martwi się o to, czy po pierwsze amortyzuje go w prawidłowej wysokości, a po drugie – jeśli zostanie on w całości umorzony, to koszt nie będzie dalej ponoszony (przy obsłudze małych firm za pomocą prostych narzędzi – np. prowadzenie KPiR w excelu mogą zdarzyć się takie błędy). Niektóre systemy online oferują również narzędzie ułatwiające monitorowanie gospodarki magazynowej.

Kiedy firma potrzebuje indywidualnego oprogramowania?

Dodatkowym atutem są organizery czy kalendarze, a także możliwość generowania różnej maści raportów i statystyk.

A z większymi firmami?

Omówione powyżej narzędzia dostępne w księgowości online przydadzą się z pewnością w małych firmach, których sprawozdawczość ogranicza się do podatku dochodowego, podatku od towarów i usług oraz składek ZUS. A co z większymi firmami – np. takimi, które muszą liczyć podatek odroczony czy rezerwy aktuarialne? Którym sen z powiek spędza rachunek przepływów pieniężnych czy wycena pożyczki w skorygowanej cenie nabycia?

Obecnie na rynku dostępny jest kalkulator (choć właściwiej byłoby go nazwać systemem) stworzony z myślą o tych obszarach rachunkowości. Zbudowany w oparciu o zasadę księgowości online pozwala korzystającemu w szybki i intuicyjny sposób sporządzić nawet sprawozdanie z przepływów pieniężnych na podstawie informacji wydobytych ze sprawozdania finansowego.

System ten drukuje gotowy wynik wraz z danymi wyjściowymi, dzięki czemu może być narzędziem wspierającym rachunkowość tradycyjną w firmie.

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »