| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > Księgowość online – kto może z niej korzystać oraz czy trzeba się jej obawiać?

Księgowość online – kto może z niej korzystać oraz czy trzeba się jej obawiać?

Księgowość online staje się coraz bardziej popularna – i to nie tylko wśród jednoosobowych działalności gospodarczych, ale również w spółkach kapitałowych. Dla kogo księgowość online jest przeznaczona? Czy nasze obawy przed skorzystaniem z tej usługi są uzasadnione?

Bezpieczeństwo danych

Księgowość online jest bezpieczną formą prowadzenia rachunkowości – większość systemów posiada certyfikaty wierzytelności, korzysta z wysokiej klasy serwerów, a przesyłane dane podlegają procesowi szyfrowania.

Często spotykam się z opinią forumowych użytkowników, że lepiej dbać o bezpieczeństwo danych. Niewątpliwie w dzisiejszych czasach najwyższą wartość ma informacja, dlatego ważne jest, aby to, co nie musi trafić do publicznego obiegu, faktycznie do niego nie trafiło. Pamiętajmy jednak, że przed wykupieniem każdego pakietu online możemy zweryfikować jego wiarygodność – choćby przez wspomniane wyżej certyfikaty. Jako przedsiębiorca nie wybrałbym księgowości z niepewnego źródła, ale dziś istnieje naprawdę wiele sposobów, żeby zaczerpnąć informacji o sprzedającym i usłudze.

Dla kogo zatem księgowość online?

Księgowość online jest znakomitym rozwiązaniem dla małych firm, w których liczba faktur sięga 25 – 30 sztuk miesięcznie. Jest rozwiązaniem tańszym niż korzystanie z biura rachunkowego, a większość oferowanych systemów kieruje się zasadą przejrzystości i intuicyjności, dlatego też nie ma obawy przed własnym niedoborem wiedzy.

W ramach wykupionego abonamentu otrzymujemy pomoc techniczną, która może mieć formę czatu w czasie rzeczywistym lub korespondencji mailowej (w tym przypadku udzielenie odpowiedzi na pytanie może zająć trochę więcej czasu) czy możliwość rozmowy telefonicznej – wybierając zatem system księgowości online dla siebie, zwróć również uwagę na formy kontaktowania się z usługodawcą.

Rola systemów finansowo-księgowych w dzisiejszych organizacjach

Jeśli dokumentów jest dużo więcej, polecam biuro rachunkowe, ponieważ nam może zabraknąć czasu na ich wprowadzenie do systemu (pamiętajmy, że księgowość online będzie działała tak, jak my wprowadzimy do niej dane).

Jeśli z kolei jesteśmy dużą firmą, prowadzącą pełną rachunkowość, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wydzielenie działu księgowości, bo tylko wówczas księgowość będzie kompletnie wypełniała swoją funkcję. Jednak warto posiłkować się dodatkowymi narzędziami (np. liczącymi rezerwy czy przepływy pieniężne), aby niezależnie zweryfikować wyliczenia dokonane w księgowości.

Sławomir Ekman

http://24ivalue.pl/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »