| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > Księgowość online – kto może z niej korzystać oraz czy trzeba się jej obawiać?

Księgowość online – kto może z niej korzystać oraz czy trzeba się jej obawiać?

Księgowość online staje się coraz bardziej popularna – i to nie tylko wśród jednoosobowych działalności gospodarczych, ale również w spółkach kapitałowych. Dla kogo księgowość online jest przeznaczona? Czy nasze obawy przed skorzystaniem z tej usługi są uzasadnione?

Czym jest księgowość online?

Księgowość online nie jest niczym innym jak usługą zastępczą dla biura rachunkowego, która korzystającym daje sporo pożytków, m. in. całodobowy dostęp do ksiąg i dokumentów, możliwość wystawiania faktur z niemal każdego miejsca, w którym mamy dostęp do sieci, przejrzystość i intuicyjność obsługi. Jest alternatywą dla rachunkowości tradycyjnej (zatrudnienia własnej księgowej bądź korzystania z usług biura), którą stosuje coraz większe grono adresatów.

Jednakże przed wybraniem księgowości w tej formie warto zastanowić się, czy słuszne jest założenie, że jest ona formą uniwersalną, czyli odpowiednią dla każdego.

Oszczędność pieniędzy i czasu

Księgowość online często uważana jest za atrakcyjniejszą od jej tradycyjnej formy, ponieważ jest znacznie tańsza. Często korzystając bezpośrednio z usług biura rachunkowego, musimy ponieść koszt w wysokości kilkuset złotych (w zależności od tego, jakie biuro nas obsługuje, ile dokumentów przepływa przez naszą firmę czy na ile skomplikowana jest nasza działalność). Z kolei zatrudnienie zawodowej księgowej to koszt sięgający nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Oczywiście, księgowością zająć możemy się sami. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy osobiście prowadzili rachunkowość i obliczali podatki. W końcu to my sami wiemy najlepiej, jakie koszty i przychody ponosimy i jaki jest ich związek z prowadzoną działalnością. Jednakże przy takiej opcji ponosimy bardzo wysoki koszt alternatywny: nasz czas. Zajęć i tak jest sporo, więc albo zrezygnujemy z części zadań podstawowych na rzecz wygospodarowania kilku godzin miesięcznie na księgowanie dokumentów, albo będziemy musieli poświęcić czas ze sfery tzw. „osobistego życia”. Tylko czy jeśli wykonujemy normalne obowiązki, znajdziemy jeszcze siłę na to, aby skupić się nad każdą fakturą, wprowadzić ją do ksiąg (i to wprowadzić ją prawidłowo), a do tego terminowo i w odpowiedniej wysokości regulować swoje zobowiązania wobec budżetu? Czy każdego miesiąca będziemy pamiętali o 10., 20 czy 25. jego dniu?

Wybór programu księgowego – wersja webowa czy deskopowa?

Koszt korzystania z księgowości online jest jednym z tańszych (przy założeniu, że wykupimy abonament roczny, miesięczny koszt może zamknąć się do kwoty 50 zł), dlatego pod tym względem księgowość online ma konkurencję tylko w samodzielnym rozliczaniu.

Całodobowy dostęp

To, co ucieszy każdego użytkownika, to możliwość całodobowego dostępu do swoich danych – zarówno raportów, jak i dokumentów źródłowych. Księgowość online bazuje bowiem na zasadach elektronicznego obiegu dokumentów (choć ta forma znajduje również zastosowanie w coraz większej liczbie biur rachunkowych), jednakże w odróżnieniu od biura, które de facto pracuje w określonych godzinach i w określonych dniach tygodnia, księgowość online otwiera swoje drzwi o dogodnej dla nas porze.

Oznacza to tyle, że fakturę możemy wystawić, będąc na zakupach czy podróżując pociągiem  (jedynym warunkiem jest dostęp do sieci Internet).

Jest to korzystne rozwiązanie również dla tych, którzy lubią trzymać rękę na pulsie i mieć nad wszystkim kontrolę – księgowość online pozwala zajrzeć do dokumentów również w sobotnie popołudnie, czego nie oferuje księgowość tradycyjna.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »