reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > Księgowość w chmurze - kiedy warto się na nią zdecydować?

Księgowość w chmurze - kiedy warto się na nią zdecydować?

Przedsiębiorcy coraz chętniej godzą się na przeniesienie księgowości swojej firmy do chmury. Prawo, chociaż nie najnowsze, zastrzega ogólne zasady takiej współpracy. Tylko co z bezpieczeństwem, brakiem zrozumienia działania chmury i tzw. „złośliwością rzeczy martwych”?

Ustawa o rachunkowości przewidziała chmurę. Zapisy tej ustawy, chociaż tworzone w zupełnie innej rzeczywistości, są skonstruowane tak, że nie można zabronić przechowywania danych w przestrzeni internetowej, z zastrzeżonym dostępem. Są jednak kwestie, o których trzeba pamiętać decydując się na taką księgowość. Pliki są nietrwałe, więc potrzebne są ich kopie, na przykład na urządzeniu przenośnym. Ponadto, dostawca usług musi spełniać jedno zasadnicze kryterium: zapewniać „automatyczną ciągłość zapisów”, czyli z dnia na dzień nie możemy pozostać bezchmurni z powodu błędu serwera czy też innych problemów.

Czy chmura to odpowiedź na nasze czasy, następny etap w rozwoju księgowości? Zdecydowanie nie jest to rozwiązanie godne polecenia każdemu.

- Niektórzy przedsiębiorcy są na bakier z technologią i komputera używają tylko wtedy, kiedy muszą. Mamy klientów, którzy z pewnością nigdy nie zgodziliby się na takie rozwiązanie. Poza tym cenimy kontakt face-to-face, który współcześnie wymiera w relacjach międzyludzkich. Szkoda, bo z doświadczenia wiemy, że tak się najefektywniej prowadzi księgowość. - opowiada Edyta Grubek, która prowadzi biuro rachunkowe EG Usługi Księgowe (eguk.com.pl).

Warto dodać, że zrozumienie jak działa chmura jest konieczne do rozpoczęcia świadczenia usług w ten sposób, co oznacza przeszkolenie wszystkich pracowników i klienta. Jedno kliknięcie tam gdzie nie trzeba może spowodować niechcianą i nieodwracalną ingerencję w naszą chmurną księgowość i, dla przykładu, skasować pliki. Na szczęście zawsze istnieją kopie na nośnikach oraz wydrukowane dokumenty.

Polecamy: Ściągi księgowego – PDF

Kolejna kwestia to obrona przed atakami hakerów, chcących uzyskać dostęp do poufnych informacji na temat księgowości danej firmy. Skoro nawet serwery rządowe nie okazały się być wystarczająco zabezpieczone przeciw działalności hakerów, ciężko uwierzyć, że chmura będzie potrafiła się obronić.

Rozwój księgowości internetowej wraz z rozwojem technologii to naturalny krok, ale nie można ślepo za nią podążać, bez wcześniejszego rachunku potencjalnych zysków i strat. Warto pamiętać o złotej zasadzie: nic wbrew sobie. Wielu przedsiębiorców z pewnością pozostanie przy tradycyjnej księgowości, prostszej i pozbawionej cyberzagrożeń.

Wybór programu księgowego – wersja webowa czy deskopowa?

Tekst przygotowany we współpracy z p. Edytą Grubek EG Usługi księgowe przez:

Marlenę Klepacką

Social Media & PR Manager

m.klepacka@mal.net.pl

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama