reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > Optymalizacja czasu i kosztów księgowości w sektorze MŚP przez pryzmat nowych rozwiązań IT

Optymalizacja czasu i kosztów księgowości w sektorze MŚP przez pryzmat nowych rozwiązań IT

Niezależnie od rodzaju i wielkości prowadzonego biznesu księgowość jest jedynym obszarem, który dotyczy i będzie dotyczył wszystkich firm. Z tego też względu nieustannie rozbudowywane są rozwiązania umożliwiające i ułatwiające obsługę księgową podmiotów gospodarczych, jak i prowadzenie księgowości przez nie same.

Nowe technologie będące obecnie jednym z najważniejszych punktów w strategii postępowego biznesu, mocno odznaczają swoją obecność również w tym obszarze. To właśnie one umożliwiają między innymi korzystanie z księgowości internetowej, która – obok tradycyjnych biur rachunkowych oraz pracowników na etacie – stanowi kolejną formę prowadzenia zarówno pełnej księgowości, jak i  Księgi Przychodów i Rozchodów. Jest to metoda szczególnie opłacalna dla małych i średnich przedsiębiorstw, start-upów oraz wszystkich tych, którzy samodzielnie chcą prowadzić swoje księgi, nie posiadając przy tym zaawansowanej wiedzy księgowej.

Czym jest zatem księgowość internetowa? Księgowość internetowa to przede wszystkim usługa polegająca na udostępnianiu bardzo prostego w obsłudze oprogramowania, które po wprowadzeniu dokumentów samodzielnie wykonuje operacje związane z prowadzeniem ksiąg, rozliczaniem podatków czy też wystawianiem faktur. Wszystko to jest możliwe dzięki zaawansowanej technologii SaaS (ang. Software as a Service) stanowiącej jeden z modeli chmury obliczeniowej. W modelu SaaS oprogramowanie wraz z całą infrastrukturą informatyczną jest przechowywane oraz utrzymywane u producenta. Użytkownicy będący jednocześnie odbiorcą usługi korzystają z aplikacji udostępnianej przez Internet.

Oprogramowanie biznesowe w chmurze – korzyści i bezpieczeństwo

Podstawową ideą księgowości internetowej jest to, iż użytkownik samodzielnie wprowadza do systemu dane oraz dokumenty obrazujące zdarzenia gospodarcze, a następnie system sam – na podstawie wbudowanych algorytmów oraz szablonów – dokonuje automatycznego ich księgowania. Pomimo że system księguje sam, oficjalnie za stronę księgową w pełni odpowiedzialny jest przedsiębiorca.

Typowymi przykładami obsługiwanych w ramach księgowości internetowej dokumentami i zdarzeniami są wydatki i związane z nimi koszty. Rejestrując poniesione wydatki, wystarczy wybrać ich odpowiedni rodzaj i wprowadzić istotne dane z faktury. Dzięki zaprogramowanym schematom księgowym system wykonuje odpowiednią dekretację oraz odpowiednio traktuje kwestie związane z podatkiem VAT. Przykładowo w przypadku mediów VAT odliczany jest w dacie tożsamej z terminem płatności, a nie w dacie otrzymania faktury.

Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Księgowość internetowa oferuje przedsiębiorcom również szereg rozszerzonych funkcjonalności, których głównym zadaniem jest ułatwienie prowadzenia i zarządzania firmą oraz dopełniania niezbędnych zgodnych z przepisami formalności. Wśród nich na uwagę zasługują moduły do ewidencji środków trwałych i wyposażenia, ewidencji pojazdów, rozliczania kilometrówek, kontroli płatności, windykacji, kadr i płac, czy też przeprowadzania analiz. Niezależnie od tego, jak bardzo rozbudowany i bogaty w dodatkowe funkcjonalności jest system informatyczny, w ramach usług księgowości internetowej użytkownicy mają zapewnioną możliwość łatwego i szybkiego wyliczenia zobowiązań podatkowych zarówno PIT, jak i VAT oraz ubezpieczeniowych ZUS. Sporządzane są deklaracje podatkowe oraz wysyłane do urzędu skarbowego.

Ekspert:

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zdjęcia

Optymalizacja czasu i kosztów księgowości w sektorze MŚP przez pryzmat nowych rozwiązań IT /fot. Fotolia
Optymalizacja czasu i kosztów księgowości w sektorze MŚP przez pryzmat nowych rozwiązań IT /fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Urawski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama