| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Programy dla księgowych > Wyciąg bankowy jako dokument księgowy

Wyciąg bankowy jako dokument księgowy

Powszechna digitalizacja firmowych dokumentów stała się faktem. Dokumentacja elektroniczna zrównała się obecnie w prawach ze swoim papierowym odpowiednikiem. Każdego dnia polskie przedsiębiorstwa wykonują tysiące operacji finansowych za pośrednictwem kont internetowych, a elektroniczny wyciąg bankowy stał się podstawowym dokumentem wykorzystywanym przez nie w procesie księgowym.

Elektroniczny wyciąg bankowy dowodem księgowym

Nie ulega wątpliwości, że dowodem księgowym, będącym podstawą do zaksięgowania firmowych opłat i wydatków, jest wyciąg bankowy. Jednak nie musi być to dokument opatrzony pieczęcią i podpisem pracownika banku. Bez względu na to, czy jest on papierowy czy tradycyjny, jego wystawcą w obu przypadkach jest bank.

Czego potrzebuje nowoczesny księgowy?

Dlatego też ewidencji księgowej można dokonać również na podstawie wygenerowanego z konta internetowego, elektronicznego wyciągu bankowego. Ważne, aby zawierał on dane posiadacza rachunku i jego numer konta, a także dane identyfikacyjne banku, okres, którego dotyczy oraz numer kolejny wyciągu. Co istotne – dane te nie mogą być poprawiane lub modyfikowane przez przedsiębiorcę. Aby elektroniczny wyciąg bankowy pozostał dowodem księgowym, każdy błąd powinien zostać poprawiony przez bank.

Opłaty bankowe a koszty uzyskania przychodów

W związku z tym, że elektroniczny wyciąg bankowy stanowi dowód księgowy, jest on podstawą do zaksięgowania kosztów uzyskania przychodów. Jakie wydatki, związane z prowadzeniem konta można do nich zaliczyć? Praktycznie wszystkie, poczynając od przelewów i wypłaty gotówki, a kończąc na wszelkich opłatach oraz prowizji związanej z prowadzeniem rachunku i korzystaniem z karty. Celem udokumentowania kosztów, organy podatkowe z reguły proszą przedsiębiorców o wydrukowanie wygenerowanego przez nich wyciągu bankowego.

Polecamy: Dowóz pracowników do pracy - w podatkach i rachunkowości

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »