| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Zawody księgowe > Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych - zmiany deregulacyjne

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych - zmiany deregulacyjne

W ramach deregulacji zawodów związanych z finansami, usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, zgodnie z propozycjami rządu zostało objęte całkowitą deregulacją.

Ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych – wprowadzająca deregulację w zakresie wydawania certyfikatów księgowych - została ostatecznie uchwalona przez Sejm w dniu 9 maja 2014 r. i podpisana przez Prezydenta RP w dniu 30 maja 2014 r. Ustawa ta przewiduje likwidację instytucji certyfikatu księgowego i tym samym egzaminów uprawniających do uzyskania tego certyfikatu.

Przebieg procesu legislacyjnego

Po wejściu w życie proponowanych zmian świadczenia z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będzie mogła wykonywać każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych.

Ponadto taka osoba będzie musiała przedstawić zaświadczenie o niekaralności za następujące przestępstwa: za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyny określone w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości.

Kolejnym warunkiem będzie obowiązek posiadania wykupionej polisy ubezpieczeniowej OC.

Żadne certyfikaty nie będą konieczne by móc zgodnie z prawem wykonywać zawód księgowego usługowo prowadzącego księgi rachunkowe.

W opinii rządu i Ministerstwa Finansów lepszą rekomendacja dla klienta mają być certyfikaty wydawane przez stowarzyszenia zawodowych księgowych.

Sami przedstawiciele tego zawodu zdają się potwierdzać powyższą opinię:

- Spełnienie obecnych wymagań w cale nie daje stuprocentowej gwarancji prawidłowego wykonywania zawodu. Dlatego bardziej skłaniam się ku modelowi, w którym księgowym może zostać każdy, a jego wiedzę i kwalifikacje potwierdzają dobrowolne certyfikaty, jak np. w Anglii i Francji - mówi Stefan Czerwiński, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Zniesione zostaną także egzaminy oraz obostrzenia dotyczące wykształcenia. Za zlikwidowaniem pierwszego przemawia to, że średnia zdawalność egzaminów wynosiła 25%, a za jego pośrednictwem wydawano jedynie około 3 % certyfikatów księgowych. Celem proponowanych zmian było usunięcie wszystkich kryteriów dostępu do zawodów, których nie wymaga Unia Europejska.

Bez posiadania jakichkolwiek certyfikatów, ani także bez obligatoryjnego wpisu na listę doradców podatkowych każdy kto spełnia wyżej wskazane warunki będzie mógł wykonywać następujące czynności, których świadczenie jest obecnie warunkowane zdobyciem odpowiednich uprawnień:

1. udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami;

2. prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie;

3. sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie.

Więcej na ten temat: Deregulacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Bojko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »