| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Biegli rewidenci > Egzaminy na biegłego rewidenta

Egzaminy na biegłego rewidenta

Warunkiem koniecznym do uzyskania wpisu na listę biegłych rewidentów jest zaliczenie z wynikiem pozytywnym 10 pisemnych egzaminów oraz ustnego egzaminu dyplomowego, organizowanych przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów.

Kandydat na biegłego rewidenta, losuje jeden zestaw egzaminacyjny, a następnie przechodzi do udzielania odpowiedzi na zawarte w nim pytania. Egzamin dyplomowy odbywa się w obecności przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej lub jego zastępcy oraz dwóch członków Komisji. Odpowiedzi udzielane przez kandydata oceniane są pod względem poprawności i spójności oraz umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. Egzamin dyplomowy zgodnie z § 14 ust. 5 rozporządzenia może być powtarzany czterokrotnie. Nieuzyskanie pozytywnego wyniku w żadnym z terminów skutkować będzie obowiązkiem odbycia ponownej aplikacji. Skutki nieusprawiedliwionej nieobecności kandydata są analogiczne do egzaminu pisemnego.

Egzaminy dyplomowe organizowane są w Warszawie, a opłata jaką należy uiścić za przystąpienie do niego wynosi 750 zł.

Zwolnienia z egzaminów pisemnych

Stosownie do art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym, Komisja Egzaminacyjna ma możliwość zwolnienia kandydata na jego pisemny wniosek z konieczności zdawania egzaminów z przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym, jeżeli w tym zakresie zdał egzaminy uniwersyteckie lub równorzędne. Szczegółowe postanowienia w tym zakresie zawarte są w Uchwale nr 1802/41/2010 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 30 marca 2010 r. w sprawie warunków udzielania zwolnienia kandydata na biegłego rewidenta z egzaminów z przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym, jeżeli w tym zakresie zdał egzaminy uniwersyteckie lub równorzędne.

Warto zaznaczyć, iż planowana deregulacja zawodu biegłego rewidenta przewiduje nałożenie na Komisję Egzaminacyjną obowiązku w miejsce fakultatywności w powyższym zakresie.

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »