| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Biegli rewidenci > Przedmiot działalności biegłych rewidentów

Przedmiot działalności biegłych rewidentów

Zawód biegłego rewidenta reguluje ustawa z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (dalej ustawa). Wyznacza ona między innymi formę w jakiej może być wykonywany wyżej wskazany zawód i do jakich czynności osoba go wykonująca jest uprawniona.

Wprowadzone przez resort sprawiedliwości zmiany, związane z II transzą deregulacji, które będą obowiązywać od 2015 r., zmierzają do liberalizacji zasad dostępu do zawodów powiązanych z finansami. W zestawieniu z chociażby doradcami podatkowymi czy podmiotami uprawnionymi do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych to kandydaci na biegłych rewidentów muszą pokonać najwięcej przeszkód by uzyskać wpis do rejestru. Zmiany w tym zakresie wprowadza ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych została ostatecznie uchwalona przez Sejm w dniu 9 maja 2014 r. i weszła w życie 10 sierpnia 2014 r.

Ustawa w art. 48, reguluje przedmiot działalności biegłych rewidentów. Stosownie do jego treści legitymacja zawodowa uprawnia do wykonywania następujących czynności.

  1. Wykonywanie rewizji finansowej
  2. usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i podatkowych,
  3. przeglądy sprawozdań finansowych,
  4. ekspertyzy i opinie ekonomiczno-finansowe,
  5. doradztwo podatkowe,
  6. doradztwo w zakresie organizacji i informatyzacji rachunkowości,
  7. prowadzenie postępowania likwidacyjnego i upadłościowego,
  8. działalność wydawnicza i szkoleniowa w zakresie rachunkowości.
  9. Świadczenie usług atestacyjnych, doradztwa lub zarządzania, wymagających posiadania wiedzy z dziedziny rachunkowości lub rewizji finansowej,
  10. świadczenie usług przewidzianych standardami rewizji finansowej

Egzaminy na biegłego rewidenta

Biegli rewidenci - praktyki zawodowe i aplikacja

Obecna regulacja określająca przedmiot działalności biegłych rewidentów przewiduje szeroki wachlarz uprawnień zarezerwowanych dla biegłych rewidentów. Jedynie w niektórych przypadkach jak np. doradztwo podatkowe i usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i podatkowych, biegli rewidenci dzielą swoje uprawnienia z innymi grupami zawodowymi np. doradcami podatkowymi.

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »