reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Biegli rewidenci > Ułatwienie dostępu do zawodu biegłego rewidenta

Ułatwienie dostępu do zawodu biegłego rewidenta

Ministerstwo Sprawiedliwości w ustawie o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, przewiduje zliberalizowanie procedury kwalifikacyjnej umożliwiającej uzyskanie tytułu biegłego rewidenta.

Ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych – wprowadzająca zmiany w zakresie zawodu biegłego rewidenta - została ostatecznie uchwalona przez Sejm w dniu 9 maja 2014 r. i weszła w życie 10 sierpnia 2014 r.

Zaproponowane w ustawie deregulacyjnej zmiany, dotyczą przede wszystkim zasad nabywania uprawnień biegłego rewidenta i liberalizacji zasad zatrudnienia biegłych rewidentów. W środowisku biegłych rewidentów żywe są dyskusje, o wpływie zmian na przyszłość zawodu. Argumenty podnoszone przez zwolenników jak i przeciwników deregulacji są tożsame z tymi, podnoszonymi w dyskusjach na temat doradców podatkowych czy też usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ci pierwsi wskazują na to, że zliberalizowanie, a co za tym idzie ułatwienie dostępu do zawodu biegłego rewidenta spowoduje obniżenie cen usług i podwyższenie jakości co będzie spowodowane wzmożoną konkurencją, natomiast przeciwnicy deregulacji uważają, że  powierzenie osobom bez wystarczającego doświadczenia - badania sprawozdań finansowych, może doprowadzić do obniżenia jakości usług.

Deregulacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych 2014

Szczegółowe zmiany, w odniesieniu do zawodu biegłego rewidenta, których wprowadzenie przewidziane jest w ustawie deregulacyjnej, można przedstawić następująco:

1. Doprecyzowania zasad zaliczania poszczególnych egzaminów z przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym. Proponuje się, w miejsce dotychczasowej możliwości, nałożenie na Komisję Egzaminacyjną obowiązku zaliczenia kandydatowi na biegłego rewidenta, na jego wniosek, poszczególnych egzaminów z przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym, jeżeli w tym zakresie zdał egzaminy uniwersyteckie lub równorzędne.

2. Wprowadzenia możliwości zaliczenia części postępowania kwalifikacyjnego na podstawie ukończenia studiów wyższych

3. Wprowadzenia możliwości zaliczenia części postępowania kwalifikacyjnego prowadzonego przez organ uprawniony do nadawania uprawnień biegłego rewidenta w innym państwie Unii Europejskiej.

4. Dostosowania wymagań dotyczących zdawania egzaminu dyplomowego do Dyrektywy 2006/43/WE, przewidującej, iż egzaminy pisemne powinny obejmować swoim zakresem sprawdzenie wiedzy teoretycznej, natomiast egzamin dyplomowy powinien polegać na sprawdzeniu wiedzy teoretycznej w praktyce.

5. Wprowadzenia możliwości zaliczenia praktyki i aplikacji w drodze długoletniego doświadczenia zawodowego. Ustawa przewiduje zwolnienia dla osób legitymujących się 15-letnim doświadczeniem zawodowym w zakresie rachunkowości, prawa i finansów.

6. Uproszczenia regulacji w zakresie odbywania praktyki i aplikacji. Dostosowanie ustawy do Dyrektywy 2006/43/WE poprzez możliwości zaliczenia tego etapu wskutek trzyletniego szkolenia praktycznego (aplikacji).

7. Doprecyzowania zasad zaliczania praktyki w zakresie rachunkowości na poczet postępowania kwalifikacyjnego. Proponuje się, w miejsce dotychczasowej możliwości, nałożenie na Komisję Egzaminacyjną obowiązku zaliczania kandydatowi na biegłego rewidenta, na jego wniosek, praktyki w przypadku spełnienia warunków określonych w ustawie.

8. Umożliwienia prowadzenia i odbywania doskonalenia zawodowego przez różne uprawnione jednostki i w różnych formach.

Szerzej o planowanych zmianach w zawodzie biegłego rewidenta pisaliśmy w tekście Deregulacja zawodu biegłego rewidenta 2014

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama