reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Biegli rewidenci > Polski samorząd biegłych rewidentów może włączyć się do unijnego sytemu kształcenia

Polski samorząd biegłych rewidentów może włączyć się do unijnego sytemu kształcenia

Dziewięć europejskich samorządów biegłych rewidentów stworzyło inicjatywę na rzecz rozwoju i ujednolicenia zasad kształcenia biegłych rewidentów. Do rozmów o ewentualnym włączeniu się do projektu została zaproszona także Polska.

Common Content Project, bo tak nazywa się to przedsięwzięcie, ma na celu rozwój, promocję i unifikację wymagań dla kandydatów na biegłych rewidentów pomiędzy różnymi krajami europejskimi w związku z globalizacją światowej gospodarki, zmieniającymi się w szybkim tempie oczekiwaniami w stosunku do audytorów, a także zmianami technologicznymi.

– Projekt zakłada ujednolicenie głównego zakresu szkoleń na poziomie międzynarodowym. Stworzenie dodatkowych szczegółowych wymagań pozostaje w gestii krajowych instytutów, które znają lokalną specyfikę i lokalne potrzeby w poszczególnych państwach. To powinno dać podobne wymagania przy zapewnieniu wysokiej i porównywalnej jakości umiejętności adeptów do zawodu – mówi Monika Kaczorek, członek Komisji do spraw współpracy międzynarodowej KRBR. I dodaje, że pozwoli to równocześnie na zapewnienie możliwości uzupełnienia głównego zakresu o wymogi związane ze znajomością przepisów, standardów, praktyk i potrzeb poszczególnych krajów.

Obecnie w inicjatywę powstałą w roku 2000, a rozwijaną począwszy od roku 2006, zaangażowane są: Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Holandia, Szkocja oraz Anglia i Walia. Oprócz samorządów biegłych rewidentów z tych państw są też w niej członkowie stowarzyszeni (Belgia i Rumunia) oraz kilka innych samorządów zainteresowanych włączeniem się w projekt. Trwają rozmowy w tej sprawie, a wśród ich uczestników jest także Polska, która we wrześniu tego roku została po raz pierwszy zaproszona do udziału w spotkaniu przedstawicieli samorządów skupionych wokół projektu.

– Common Content Project to cenna inicjatywa – mówi Monika Kaczorek, która wraz z Grzegorzem Skrzeszewskim reprezentowała na wspomnianym spotkaniu Krajową Izbę Biegłych Rewidentów.

– Wejście do projektu to dostęp do wiedzy na temat tego, jak biegłych rewidentów kształcą inni, na jakie kwestie zwracają uwagę i jakie obszary kwalifikacji są ważne. Dzięki tej inicjatywie samorządy z państw zrzeszonych wokół projektu mogą dzielić się swoimi d oświadczeniami i wspólnie wypracować najlepszy model kształcenia przyszłych biegłych rewidentów. Wymogi dotyczące kształcenia, doświadczenia zawodowego, staży zawodowych i egzaminów są różne w zależności od kraju. W części państw większy nacisk kładziony jest na umiejętności praktyczne, wiele krajów wypracowywało rozwiązania przez dekady, warto czerpać z tych doświadczeń – wyjaśnia Monika Kaczorek.

opracowała Kaja Zielińska

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Igor Klimkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama