| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Doradcy podatkowi > Wymagania dla kandydatów na doradcę podatkowego

Wymagania dla kandydatów na doradcę podatkowego

Zawód doradcy podatkowego jest zawodem zaufania publicznego, wprowadzony został ustawą z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym. Obecnie wykonywany jest przez około 9 tys. osób (według rejestru prowadzonego przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych) i cieszy się coraz większą popularnością.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na przepisy przejściowe. Kandydaci na doradców podatkowych, którzy przed 10 sierpnia nie rozpoczęli jeszcze praktyki w organach podatkowych, nie będą już do tego zmuszeni. Doświadczenie będą zdobywać na nowych zasadach. Z kolei ci, którzy już ją zaczęli, nie będą musieli jej kontynuować. Jeżeli kandydaci zaczęli praktykę u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego, odbędą ją tylko w wymiarze 6 miesięcy. Jeżeli 10 sierpnia półroczny czas zostanie przekroczony, to nie trzeba będzie jej kontynuować. Praktyka zostanie zaliczona. Nadal na poczet praktyki będzie zaliczane zatrudnienie w określonych podmiotach i na stanowiskach (np. w izbie skarbowej, w spółce doradztwa podatkowego, w samorządowych służbach finansowych). W większości przypadków skróci się jednak czas, po którym praktyka zostanie zaliczona.

Zmiany dotyczą również samego egzaminu. Od 10 sierpnia do ustawy została wprowadzona możliwość zwolnienia niektórych kandydatów z części pisemnej. Dotyczy to osób, które ukończą uczelnie posiadające uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk ekonomicznych lub nauk prawnych. Oczywiście szkoły te będą musiały zawrzeć wcześniej umowę z komisją egzaminacyjną, w której określony zostanie program kształcenia, obejmujący wiedzę i umiejętności wymagane w części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »