| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Doradcy podatkowi > Deregulacja zawodu doradcy podatkowego

Deregulacja zawodu doradcy podatkowego

Zawód doradcy podatkowego jest jednym z zawodów związanych z finansami, obok biegłych rewidentów oraz osób prowadzących usługowo księgi rachunkowe, który znalazł się w II transzy zawodów przeznaczonych do deregulacji.

Ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych – wprowadzająca zmiany w zakresie zawodu doradcy podatkowego (np. skrócenie okresu praktyki do 6 miesięcy) - została ostatecznie uchwalona przez Sejm w dniu 9 maja 2014 r. i weszła w życie w dniu 10 sierpnia 2014 r.

Celem zmian wprowadzonych przez ww. ustawę jest otworzenie dla wszystkich wykonywania wielu czynności zastrzeżonych między innymi dla doradców podatkowych (patrz tabela nr. 1) Oprócz doradców podatkowych czynności, które powyższa nowelizacja przewiduje zderegulować, mogą wykonywać radcowie prawni, adwokaci, biegli rewidenci i podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg.

Zawód doradcy podatkowego w odróżnieniu od usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie została w pełni zderegulowany. Tylko doradcy podatkowi obok adwokatów i radców prawnych mogą reprezentować podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach z zakresu ich (podatników, płatników i inkasentów) obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami.

Ponadto zmiany dokonują skrócenia wymaganej, obowiązkowej praktyki zawodowej z dwóch lat do sześciu miesięcy, a także pominięcia praktyki w urzędzie skarbowym. Możliwe jest także, po wejściu w życie nowelizacji, czyli od 10 sierpnia 2014 r., zwolnienie z egzaminu dla osób, które ukończyły studia, których program powstał we współpracy z organem nadającym uprawnienia.

Zdania na temat zasadność deregulacji zawodu doradcy podatkowego są podzielone wśród samych przedstawicieli tego zawodu.

 – Ta ustawa to nonsens, bo oznacza, że każdy, nawet zwykły niepiśmienny przestępca, powiązany z międzynarodowymi organizacjami wyłudzającymi zwrot podatku, będzie mógł legalnie zajmować się doradztwem podatkowym, bez jakichkolwiek zabezpieczeń ochrony interesu publicznego w jego działalności. Napisałem do ministra sprawiedliwości, żeby zastanowił się, czy w ogóle jego rolą jest inicjowanie tego rodzaju działań, które są szkodliwe dla interesu państwa. Minister sprawiedliwości ma dbać o przestrzeganie prawa  – stwierdza prof. Modzelewski.

Z kolei Tomasz Michalik, były przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych uważa, że prestiż zawodu doradcy podatkowego się nawet podniesie po wejściu w życiu deregulacji i na pewno nie będzie to koniec tego wolnego zawodu, a przedsiębiorcy znacznie częściej zaczną wybierać licencjonowanego doradcę podatkowego, ponieważ wiąże się to z wieloma zaletami, których nie może zapewnić osoba nie będąca w samorządzie zawodowym.

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

Artykuł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »