| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Doradcy podatkowi > Uprawnienia doradcy podatkowego

Uprawnienia doradcy podatkowego

Około 9000 osób wykonuje w Polsce zawód doradcy podatkowego, zawód ten jest stosunkowo młody, ponieważ został powołany ustawą o doradztwie podatkowym z 1996 r.

Obecnie zawód ten znajduje się obok innych zawodów zajmujących się finansami w II transzy deregulacyjnej. W związku z tym, niektóre czynności wykonywane  przez doradców podatkowych mogą stać się dostępne dla wszystkich.  

Jednak do momentu wejścia w życie zmian, nad którymi póki toczą się prace w komisji nadzwyczajnej do spraw ograniczenia biurokracji, do kompetencji doradców należy:

  1. udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami- te czynności mogą także wykonywać: adwokaci, radcowie prawni oraz biegli rewidenci,
  2. prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych- te czynności mogą także wykonywać: adwokaci, radcowie prawni, biegli rewidenci oraz

przedsiębiorcy wykonujący usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych,

  1.  sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie- te czynności mogą także wykonywać: adwokaci, radcowie prawni, biegli rewidenci oraz przedsiębiorcy wykonujący usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych,
  2. reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach wymienionych w pkt 1.- te czynności mogą także wykonywać: adwokaci, radcowie prawni.

Uprawnienia wymienione w ostatnim, czwartym punkcie jako jedyne nie zostały ujęte w projekcie deregulacyjnym, pozostałe czynności zostaną w pełni zderegulowane.

Przepisy przewidują wykonywanie powyższych czynności przez enumeratywnie wymienione osoby, a ich katalog jest zamknięty. Świadczenie tych usług przez osoby nieuprawnione zagrożone jest grzywną w wysokości do 50 tysięcy złotych. Klienci korzystający z usług osób nie wpisanych na listę doradców podatkowych, muszą się liczyć, że kosztów świadczonych usług nie będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Osoby działające w szarej strefie nie zobowiązane zasadami etyki zawodowej, w szczególności nie obowiązuje je zasada dochowania w tajemnicy informacji dotyczących spraw klientów, ani nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej OC. Korzystanie, więc z usług takich osób jest ryzykowne dla ich potencjalnych klientów.

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »