reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Doradcy podatkowi > Czy doradca podatkowy może zaliczyć do kosztów wydatki na zakup książek prawniczych

Czy doradca podatkowy może zaliczyć do kosztów wydatki na zakup książek prawniczych

Dla doradcy podatkowego, prowadzącego działalność w zakresie usług doradztwa podatkowego i obsługi prawnej przedsiębiorstw, wydatki na zakup książek prawniczych z zakresu prawa podatkowego, będą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Prowadzenie działalności w zakresie doradztwa podatkowego

Doradca podatkowy jest zobowiązany na podstawie przepisów samorządu zawodowego do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji (art. 36 pkt 2 ustawy o doradztwie podatkowym). Jest to wymóg formalny, którego niespełnienie może skutkować postępowaniem dyscyplinarnym, a nawet orzeczeniem przez Wyższy Sąd Dyscyplinarny Krajowej Izby Doradców Podatkowych skreślenia z listy doradców podatkowych.

Aby podatnik mógł dokonywać czynności z zakresu doradztwa podatkowego musi mieć świadomość aktualnych przepisów prawnych prawa podatkowego, celnego i postępowania egzekucyjnego w administracji. Dlatego też doradca podatkowy musi ponosić wydatki na zakup kodeksów, ustaw i innych książek prawniczych. Gdyby ich nie posiadał nie mógłby udzielać w sposób prawidłowy wykładni prawa.

Optymalizacja podatkowa a legalistyczne metody doradztwa podatkowego

W związku z tym rozpoczęcie działalności prawniczej w zakresie doradztwa podatkowego wiąże się z obowiązkiem poniesienia licznych wydatków przed uzyskaniem pierwszego przychodu. Prawnik ponosi zarówno wydatki ściśle związane z własną profesją, jak i te dotyczące większości przedsiębiorców (reklama, opłaty administracyjne). Powstaje więc pytanie czy wydatki ponoszone przez doradcę podatkowego, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, tj. wydatki na zakup książek prawniczych z zakresu prawa podatkowego mogą stanowić dla niego koszty uzyskania przychodów?

Wydatki na zakup książek z zakresu prawa podatkowego

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zabezpieczenia (zachowania) źródła przychodów.

Przy czym każdy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy badać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy. W oparciu o kryterium stopnia tego powiązania wyróżnia się koszty podatkowe bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód) oraz inne niż bezpośrednio z nimi związane, których nie można wprost przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie). W przypadku kosztów pośrednich brak jest możliwości ustalenia, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód. Do tego rodzaju kosztów zalicza się m.in. koszty ogólnego zarządu, koszty administracyjne, wydatki na utrzymanie obiektów, obsługę prawną, ubezpieczenia, świadczenia na rzecz pracowników, koszty promocji i reklamy.

Czy „agresywne planowanie podatkowe” jest działalnością legalną?

Narzędzia księgowego

reklama

BIURA RACHUNKOWE

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama