| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Księgowi > Certyfikat księgowy a deregulacja - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Certyfikat księgowy a deregulacja - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Eksperci z Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów odpowiedzieli na najczęściej pojawiające się pytania w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i certyfikatów księgowych w kontekście deregulacji tej działalności. Prezentujemy te wyjaśnienia poniżej.

Odpowiedź Departamentu Rachunkowości MF: Ustawa deregulacyjna, w przepisach przejściowych, uwzględniła sytuację osób, które złożą wniosek o wydanie certyfikatu księgowego przed dniem jej wejścia w życie. Wnioski takie będą rozpatrywane na podstawie dotychczasowych przepisów.

Pytanie: Czy będzie możliwe przystąpienie do egzaminu osoby, która złożyła wniosek o zakwalifikowanie do egzaminu – przed wejściem w życie ustawy deregulacyjnej –  a nie przystąpiła do niego?

Odpowiedź Departamentu Rachunkowości MF: Wnioskodawca, który złożył wniosek o zakwalifikowanie do egzaminu, przed dniem wejścia w życie ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych i nie został wyznaczony dla niego termin egzaminu, będzie miał możliwość przystąpienia do niego na zasadach dotychczasowych.

Ponadto przepisy ustawy deregulacyjnej przewidują, iż w/w wnioskodawca który zda z wynikiem pozytywnym egzamin może wystąpić z wnioskiem o wydanie certyfikatu księgowego na dotychczasowych zasadach – nie później jednak niż w ciągu 3 miesięcy od dnia przystąpienia do egzaminu.

Pytanie: Czy w dalszym ciągu będą organizowane egzaminy?

Odpowiedź Departamentu Rachunkowości MF: Do czasu wejścia w życie przepisów deregulacyjnych sukcesywnie są i będą organizowane egzaminy sprawdzające kwalifikacje osób ubiegających się o wydanie certyfikatu księgowego. Zorganizowanie egzaminów jest uzależnione od ilości wniosków złożonych do Ministra Finansów (egzamin przeprowadza się dla min. 60 wnioskodawców - § 1 załącznika nr 5 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych). Należy również zauważyć, iż projekt ustawy deregulacyjnej przewiduje możliwość przystąpienia do egzaminu - na zasadach dotychczasowych – osobom, które złożą wniosek w powyższej sprawie przed dniem wejścia w życie ustawy.

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

Artykuł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

M&M Księgi Rachunkowe

M&M Księgi Rachunkowe to nie tylko profesjonalna obsługa księgowo-podatkowa dla firm, a realne wsparcie biznesu na różnych płaszczyznach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »