| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Księgowi > Uprawnienia osób usługowo prowadzących księgi rachunkowe

Uprawnienia osób usługowo prowadzących księgi rachunkowe

W obecnym stanie prawnym (do czasu wejścia w życie ustawy z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych) uprawnione do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych są osoby posiadające certyfikat księgowy oraz osoby wpisane do rejestru biegłych rewidentów lub na listę doradców podatkowych.

Ponadto art.76 a ust. 3 ustawy o rachunkowości przewiduje, iż działalność polegającą na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych oraz ksiąg podatkowych mogą wykonywać:
- przedsiębiorcy, będący osobami fizycznymi, jeżeli są uprawnieni do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,
- pozostali przedsiębiorcy, pod warunkiem, że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby uprawnione do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest działalnością gospodarczą, polegającą na:

- prowadzeniu, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym,
- okresowego ustalania lub sprawdzania drogą inwentaryzacji rzeczowego stanu aktywów i pasywów,
- wyceny aktywów i pasywów
- sporządzania sprawozdań finansowych,
- gromadzenia i przechowywania dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji przewidzianej ustawą.

Certyfikat księgowy – zasady egzaminu

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych - zmiany deregulacyjne

Na podstawie art. 76a ustawy o rachunkowości przedsiębiorcy, którzy prowadzą usługowo księgi rachunkowe, mogą również:

- prowadzić, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, księgi podatkowe i inne ewidencje do celów podatkowych oraz udzielać im pomocy w tym zakresie,
- sporządzać, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznania i deklaracje podatkowe lub udzielać im pomocy w tym zakresie.

Wykonywanie powyższych czynności jest ograniczone do zamkniętego i enumeratywnie wyliczonego grona podmiotów. Osoba nieuprawniona podejmująca się czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, na podstawie art. 77 ustawy o rachunkowości podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.

Narzędzia księgowego

BIURA RACHUNKOWE

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Talento

Firma konsultingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »