Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki
Newsletter Biuletynu VAT Logo
Nr 84/2021 wtorek, 4 maja 2021 r.

MF opublikował objaśnienia podatkowe w sprawie pakietu "SLIM VAT"

 

Obowiązujący od 1 stycznia 2021 r. pakiet zmian w VAT nazywany "SLIM VAT" sprawia wiele problemów interpretacyjnych. Po czterech miesiącach od wejścia w zycie tego pakietu MF zdecydował się na opublikowanie objaśnień co do zasad stosowania nowych przepisów. Jest to szczególnie istotne dla podatników, którzy stosując sie do objaśnień, zyskują ochronę w przypadku sporu z przedstawicielami fiskusa.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Podatnicy mogą złożyć czynny żal dotyczący schematów podatkowych, cen transferowych, sprawozdań finansowych oraz JPK_VAT

 

Złożenie tzw. czynnego żalu uwalnia podatnika od odpowiedzialność karnoskarbowej m.in. w przypadku naruszenia terminu złożenia wymaganych informacji podatkowych. MF przypomniał, że podatnicy mają możliwość złożenia czynnego żalu także w przypadku naruszenia terminu złożenia wymaganych informacji dotyczących schematów podatkowych, cen transferowych, rachunkach raportowanych, sprawozdań finansowych oraz JPK_VAT z deklaracją.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Majowe zmiany w podatkach

 

Maj 2021 r. przyniósł zmiany w podatkach. W praktyce mają one służyć przede wszystkim administracji skarbowej. Mają one bowiem utrudnić działanie firm w szarej strefie oraz przyspieszyć podatkowe postępowania mandatowe.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Znoszenie ograniczeń związanych z pandemią - harmonogram na maj

 

Od 4 maja 2021 r. otwarto wszystkie sklepy i punkty usługowe w galeriach handlowych, działają także sklepy budowlane i meblowe. Gastronomia w galeriach handlowych może działać z opcją na wynos lub w dostawie. Tak wynika z nowelizacji rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, która obowiązuje od 3 maja 2021 r. Rząd przedstawił także harmonogram znoszenia obostrzeń na cały maj, który przedstawiamy  w tabeli.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

MF wydał objaśnienia w sprawie ustalania rezydencji podatkowej w PIT

 

MF opublikował objaśnienia podatkowe dotyczące zasad ustalania rezydencji podatkowej na potrzeby rozliczeń PIT.  Wskazał w nich na przykładach w jakich przypadkach podatnicy mają polską rezydencję podatkową, a w jakich ją tracą. Prawidłowe ustalenie rezydencji podatkowej skutkuje obowiązkiem lub brakiem obowiązku zapłaty podatku dochodowego w Polsce od dochodów osiąganych za granicą.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Tarcza 9.0 - zakres i zasady przyznawania wsparcia przedsiębiorcom

 
Przedłużający się okres obowiązywania obostrzeń w prowadzeniu działalności gospodarczej spowodował wprowadzenie zmian w zasadach wsparcia wybranych branż w ramach Tarczy branżowej. Przeczytaj, od kiedy i na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy po tych zmianach. Przedstawiamy rządowe informacje na ten temat.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 
Infor Logo
Administratorem Państwa danych osobowych są:

INFOR PL S.A. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Okopowej 58/72, 01-042 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000225279, posiadająca numer NIP: 118 00 93 066, numer REGON: 011617580.

INFOR Biznes Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (01-042), przy ul. Okopowej 58/72, wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000307225, posiadająca numer NIP: 527-25-75-823, numer REGON 141442680.

Z Inspektorem ochrony danych można kontaktować się pisząc na adres Administratora jak powyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl.
Wysyłka wiadomości jest zgodna z regulaminem serwisów infor.pl, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: pawel.muz@infor.pl Reklama: reklama@infor.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie
INFOR.PL bez zezwolenia zabronione.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu kliknij tutaj