Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki
Newsletter Poradnika Gazety Prawnej Logo
Nr 105/2021 poniedziałek, 27 września 2021 r.

Wkrótce zacznie obowiązywać pakiet SLIM VAT 2

 

1 października 2021 r. wchodzi w życie główna część pakietu zmian w ustawie o VAT znanego jako „pakiet SLIM VAT 2”. Zmiany dotyczą m.in. korekt, ulgi na złe długi, odliczania VAT od wydatków samochodowych.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Konieczna aktualizacja oprogramowania podpisującego, aby od 2022 r. wysyłać JPK_V7 – komunikat MF

 

W wydanym 22 września 2021 r. komunikacie MF poinformowało, że pliki JPK, CUK i ALK podpisane podpisem kwalifikowanym z użyciem algorytmu SHA-1 będzie można składać przez Bramkę JPK tylko do końca 2021 roku. Po 1 stycznia 2022 roku przez Bramkę JPK będzie można wysłać plik podpisany podpisem kwalifikowanym, który wykorzystuje algorytm SHA-256. Zasady wysyłania plików podpisanych profilem zaufanym lub danymi autoryzującymi pozostają bez zmian.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Kara za otwarcie siłowni w czasie pandemii była niezgodna z prawem – orzeczenie WSA

 

WSA w Gdańsku stwierdził, że tryb wprowadzenia zakazów, nakazów i ograniczeń w związku z pandemią naruszył podstawowe standardy konstytucyjne i prawa w zakresie wolności działalności gospodarczej. W tej konkretnej sprawie oznaczało to, że decyzja powiatowego inspektora sanitarnego nakładająca karę za nieprzestrzeganie zakazu prowadzenia siłowni została wydana niezgodnie z prawem. Kara została przez sąd uchylona.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Użytkownicy systemu e-TOLL mogą kontynuować przejazd w przypadku awarii urządzenia GPS – komunikat MF

 

MF poinformowało, że każdy użytkownik sytemu e-TOLL ma możliwość kontynuacji przejazdu w przypadku awarii urządzenia GPS.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Konsekwencje przesunięcia terminu na zatwierdzenie sprawozdań finansowych na dzień 30 września 2021 r.

 

W 2021 r. jednostki, których rok obrotowy skończył się 31 grudnia 2020 r. mają obowiązek zatwierdzić swoje sprawozdania finansowe najpóźniej 30 września 2021 r. Z datą zatwierdzenia sprawozdania finansowego powiązane są terminy złożenia sprawozdania do KRS, ogłoszenia sprawozdania w MSiG jak i przekazania sprawozdania do Szefa KAS przez niektórych podatników CIT. Sprawdź jak zatwierdzenie sprawozdania w dniu 30 września wpływa na wskazane obowiązki.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Do 30 września 2021 r. należy wpłacić drugą ratę odpisów na ZFŚS

 

30 września 2021 r. mija termin przekazania drugiej raty odpisów na ZFŚS. Pracodawcy obligatoryjnie tworzący ten fundusz powinni przekazać na jego konto niewpłaconą w pierwszej racie część odpisów i zwiększenia fakultatywne.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Od 1 października 2021 r. system viaTOLL przestanie działać

 

Od 1 października 2021 r. system viaTOLL zostanie zastąpiony przez system e-TOLL. Od tego dnia przestaną działać urządzenia pokładowe viaBOX i viaAUTO. Dotychczasowi użytkownicy tych urządzeń powinni korzystać z aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych kompatybilnych z e-TOLL.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Wyższe świadczenie rehabilitacyjne w IV kwartale 2021 r.

 

Od 1 października do 31 grudnia 2021 r. (tj. w  IV kwartale 2021 r.) wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego wynosi 100,9%  a to oznacza wyższe świadczenie rehabilitacyjne.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Rolnicy korzystający ze szkoleń nie utracą ubezpieczenia w KRUS

 

Rolnik lub jego domownik nie zostaną wyłączeni z ubezpieczenia społecznego rolników w KRUS nawet w sytuacji gdy zostaną objęci powszechnym ubezpieczeniem społecznym z tytułu pobierania stypendium w okresie odbywania m.in. szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, w okresie odbywania studiów podyplomowych czy też pełnienia czynnej służby wojskowej lub służby zastępczej. Projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie trafił do uzgodnień międzyresortowych.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 
Infor Logo
Administratorem Państwa danych osobowych jest INFOR PL S.A. z siedzibą: ul. Okopowa 58/72, 01-042 Warszawa.

Z Inspektorem ochrony danych można kontaktować się pisząc na adres Administratora jak powyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl.

Wysyłka wiadomości jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.

Kontakt: . Reklama: reklama@infor.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie INFOR.PL bez zezwolenia zabronione.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu kliknij tutaj