Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki
Newsletter Poradnika Gazety Prawnej Logo
Nr 159/2022 poniedziałek, 3 października 2022 r.

Wyższy limit dla małych podatników PIT i CIT w 2023 r.

 

W 2023 r. wzrośnie limit uprawniający do korzystania ze statusu małego podatnika PIT i CIT. Wyniesie on 9 654 000 zł. W 2022 r. limit ten wynosi 9 188 000 zł.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Kto będzie mógł rozliczać kwartalnie VAT w 2023 r.

 

Znamy już kurs euro, według którego jest ustalany limit sprzedaży decydujący o statusie małego podatnika w 2023 r. oraz prawie do rozliczeń kwartalnych VAT przez spółki rozliczające się według estońskiego CIT. Do przeliczenia limitów VAT na 2023 r. przyjmujemy kurs z 3 października 2022 r., który wyniósł 4,8272 zł za euro. Ponieważ kurs euro jest wyższy w porównaniu z poprzednim rokiem, kwoty limitów na 2023 r. również są wyższe. Więcej podatników może korzystać z kwartalnego rozliczenia.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Limity w jednorazowej amortyzacji u małych podatników i podatników rozpoczynających działalność w 2023 r.

 

Do jednorazowej amortyzacji w podatku dochodowym nabytych środków trwałych ma prawo podatnik rozpoczynający działalność i mały podatnik. Przedstawiamy wysokość limitów obowiązujących w amortyzacji jednorazowej w 2023 r.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych od 1 stycznia 2023 r.

 

Limit przychodów za 2022 r. decydujący o powstaniu obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych od 1 stycznia 2023 r. wynosi 9 654 400 zł. Jest on wyższy niż ten obowiązujący poprzednio o ponad 466 tyś zł.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Limit dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2023 r.

 

W 2023 r. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą mogli opłacać podatnicy, których przychody w 2022 r. nie przekroczą kwoty 9 654 400 zł. Prawo do kwartalnego rozliczenia ryczałtu w 2023 r. będzie przysługiwało podatnikom, których przychody nie przekroczą w 2022 r. kwoty 965 440 zł.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Elektronizacja ewidencji wyrobów akcyzowych dopiero od 1 lutego 2024 roku – komunikat MF

 

MF poinformowało, iż w wyniku trwających uzgodnień międzyresortowych nad projektem o zmianie ustawy akcyzowej uzgodniono, iż datą rozpoczęcia elektronicznego prowadzenia ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy będzie 1 lutego 2024 roku.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Opublikowano formularze informacji o cenach transferowych TPR-C(4) oraz TPR-P(4)

 

29 września 2022 r. na Portalu Podatkowym opublikowane zostały formularze interaktywne informacji o cenach transferowych dla osób prawnych TPR-C(4) oraz dla osób fizycznych TPR-P(4). Opublikowane formularze służą do złożenia informacji o cenach transferowych za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2020 r.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Termin wprowadzenia kas fiskalnych w myjniach samochodowych przesunięty na 1 lutego 2023 r.

 

MF przesunął termin obowiązku ewidencjonowania sprzedaży w myjniach samochodowych z 1 października 2022 r. na 1 lutego 2023 r.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Polska podpisała z Brazylią umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania

 

20 września 2022 r. Polska podpisała z Brazylią umowę w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Najwięksi podatnicy CIT – komunikat MF

 

Ministerstwo Finansów opublikowało listę dużych podatników podatku CIT za 2021 r. Dane dotyczą zeznań indywidualnych firm, których przychód przekroczył 50 mln euro oraz podatników będących podatkowymi grupami kapitałowymi (PGK).

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Pomoc dla poszkodowanych w związku z klęską na Odrze zwolniona z podatku dochodowego

 

Płatnicy składek ZUS, którzy otrzymają jednorazową pomoc w związku ze szkodami jakie ponieśli na skutek klęski na Odrze nie zapłacą z tego tytułu podatku dochodowego.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Pracownik przyjmujący dziecko na wychowanie będzie miał więcej czasu na skorzystanie z urlopów związanych z rodzicielstwem

 

Prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego będzie przysługiwało do ukończenia przez dziecko 14 roku życia. Z takiego uprawnienia będzie mógł skorzystać pracownik, który przyjmie dziecko na wychowanie i wystąpi do sądu o jego przysposobienie.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 
Infor Logo

Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.