Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki
Newsletter Serwisu Prawno-Pracowniczego Logo
Nr 115/2023 poniedziałek, 20 listopada 2023 r.

Liczba ubezpieczonych na 30 listopada 2023 r. zdecyduje o tym, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2024 r.

 
O tym, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2024 r., zdecyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego według stanu na 30 listopada 2023 r. Jeżeli na ten dzień płatnik składek zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 21 osób, w 2024 r. będzie płatnikiem zasiłków z FUS. W przeciwnym wypadku tym płatnikiem będzie ZUS. 
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Brak możliwości waloryzacji emerytur przed 1 czerwca 2021 r. niezgodny z konstytucją

 
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 15 listopada 2023 r. (P 7/22) stwierdził, że nieprzyznanie prawa do wyrównania emerytur czerwcowych z lat 2009-2019 osobom będącym w sytuacji tożsamej do sytuacji emerytów czerwcowych z lat kolejnych narusza zasadę równości wobec prawa i prawo do zabezpieczenia społecznego.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Rząd proponuje nowe zasady ustalania rozkładów czasu pracy dla urzędników

 
Kierownik urzędu państwowego w ramach ustalania rozkładu czasu pracy będzie mógł wyznaczyć pracę w wymiarze nieprzerwanych 8 godzin od poniedziałku do piątku w taki sposób aby  był ona rozpoczynana między godz. 7.00, a godz. 10.00. Natomiast w urzędach, w których są wykonywane zadania związane z obsługą interesantów, kierownik urzędu będzie musiał ustalić rozkład czasu pracy  w taki sposób, aby co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania te były wykonywane między godziną 8:00 a godziną 18:00.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Zmiana wskaźnika waloryzacji podstawy zasiłkowej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2024 r.

 
Z 104% w IV kwartale 2023 r. do 101% obniżył się wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2024 r. Ponieważ wskaźnik ten jest wyższy niż 100% podstawa wymiaru zasiłku podlega waloryzacji.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Dodatek do wynagrodzenia dla pracowników pomocy społecznej - zapowiedź resortu pracy

 
Resort pracy przygotował ustawę o dodatku do wynagrodzenia dla służb społecznych. Jego miesięczna wysokość będzie uzależniona od wykształcenia, stażu i rodzaju wykonywanej pracy przez pracownika pomocy społecznej - tak wynika z zapowiedzi ministerstwa. 
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

1 grudnia 2023 r. wzrastają limity dla dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów

 
Od 1 grudnia 2023  r. zmieniają się limity dla dorabiających emerytów i rencistów. Będą obowiązywać przez 3 miesiące, a więc do końca lutego 2024 r. Nowe limity są wyższe od dotychczasowych.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Od 1 grudnia 2023 r. zmieni się wysokość wpłat na PFRON i wynagrodzenie młodocianych

 
Przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2023 r. wyniosło 7194,95 zł. W związku z tym od 1 grudnia 2023 r. zmieni się wysokość wynagrodzenia młodocianych i wpłat na PFRON.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 
Infor Logo

Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.