Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki
Newsletter Serwisu Prawno-Pracowniczego Logo
Nr 63/2021 poniedziałek, 20 września 2021 r.

Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3010 zł

 
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie w 2022 r. o 210 zł i będzie wynosić 3010 zł. Wyższa o 1,40 zł będzie też minimalna stawka godzinowa, która wyniesie 19,70 zł. Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 14 września 2021 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Sejm uchwalił ustawę uszczelniającą zakaz handlu w niedzielę i święta

 
Handel w niedzielę będą mogły prowadzić tylko te podmioty, które osiągają co najmniej 50% przychodów z usług pocztowych. Natomiast przedsiębiorcy prowadzących działalność handlową osobiście, zyskali możliwość nieodpłatnej pomocy przy swojej działalności w niedziele i święta, m.in. przez rodzeństwo, wnuków i dziadków. Takie rozwiązania wprowadza przyjęta przez Sejm ustawa nowelizująca ograniczenia w handlu w niedziele i święta.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Pakiet podatkowy "Polskiego Ładu" skierowany do Komisji Finansów Publicznych

 
Sejm skierował projekt pakietu podatkowego "Polskiego Ładu", zakładającego m.in. wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, wprowadzenie drugiego progu podatkowego na poziomie 120 tys. zł i zmianę dotyczącą składki zdrowotnej do sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Zmiany w zasadach wzywania podmiotu do zawarcia umowy o zarządzanie PPK wejdą w życie później

 
Sejm poparł poprawkę Senatu do nowelizacji dotyczącej zmiany sposobu wezwania do zawarcia umowy o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi (PPK). Vacatio legis zostało wydłużone do 14 dni. Zmiana wejdzie w życie nie z mocą wsteczną od 1 września 2021 r., ale dopiero po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Duże firmy mogą ponownie korzystać z Tarczy Finansowej PFR

 
PFR udostępnił 14 września 2021 r. możliwość składania wniosków o finansowanie preferencyjne w ramach Tarczy Finansowej PFR dla Dużych Firm. Finansowanie służy pokryciu szkody powstałej na skutek zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki w związku z COVID-19. Termin na zgłoszenie wniosków upływa 30 września 2021 r.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Sejm przyjął zmiany w programie 500+

 
Sejm uchwalił ustawę nowelizującą zasady wypłaty świadczenia 500+. Po zmianie pełną obsługą programu zajmie się ZUS. Nastąpi też pełna elektronizacja procesu ubiegania się o świadczenie, a wypłata będzie następować tylko w formie bezgotówkowej (na konto).
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Do 30 września 2021 r. osoby uprawnione do renty rodzinnej, powinny poinformować ZUS o kontynuacji kształcenia

 
Do końca września 2021 r. należy poinformować ZUS o rozpoczęciu studiów. Obowiązek ten dotyczy osób uprawnionych do renty rodzinnej, które ukończyły szkołę średnią i kontynuują kształcenie na studiach wyższych. Bez tej informacji ZUS nie wypłaci renty za kolejny miesiąc.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 
Infor Logo
Administratorem Państwa danych osobowych jest INFOR PL S.A. z siedzibą: ul. Okopowa 58/72, 01-042 Warszawa.

Z Inspektorem ochrony danych można kontaktować się pisząc na adres Administratora jak powyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl.

Wysyłka wiadomości jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.

Kontakt: . Reklama: reklama@infor.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie INFOR.PL bez zezwolenia zabronione.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu kliknij tutaj