Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki
Newsletter Biuletynu VAT Logo
Nr 56/2020poniedziałek, 26 października 2020 r.

Planowane zmiany w ustawie o rachunkowości

 
Do Sejmu RP wpłynęły dwa rządowe projekty ustaw wprowadzające zmiany m.in. w ustawie o rachunkowości. Planowane zmiany mają związek m.in. z wprowadzeniem prostej spółki akcyjnej i koniecznością ujawniania informacji o dochodach z tytułu ukrytych zysków.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Restrukturyzowane MŚP nie tracą wsparcia w ramach tarczy finansowej

 
W przypadku przekształceń przedsiębiorców należących do sektora MŚP, którzy otrzymali wsparcie w ramach tarczy finansowe, umowa subwencji finansowej pozostaje w mocy i nie ma ryzyka utraty wsparcia. Jak wynika z komunikatów Ministerstwa Finansów i Polskiego Funduszu Rozwoju (dalej PFR) tacy przedsiębiorcy nie muszą mieć zgody na przeprowadzenie reorganizacji, która skutkuje sukcesją uniwersalną lub kontynuacją działalności i odpowiednio nie ma ryzyka utraty wsparcia.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

W trakcie epidemii pracodawcy nie pobiorą PIT od szczepionek na grypę

 
Minister Finansów przygotował projekt rozporządzenia, dzięki któremu wszyscy pracodawcy nie będą musieli pobierać PIT od szczepionek na grypę przekazywanych pracownikom. Ma ono obowiązywać tylko w trakcie epidemii. Mimo zapowiedzi nie będzie więc zmiany w ustawie o PIT i nowego zwolnienia.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Za zgodą pracodawcy będzie można pracować zdalnie podczas kwarantanny

 
Senat zajmie się kolejną nowelizacją ustawy o COVID-19. Przewiduje ona możliwość pracy zdalnej podczas kwarantanny.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Do 9 listopada 2020 r. trzeba przekazać informację o papierosach i tytoniu do palenia

 

MF przypomniał o obowiązku przekazania informacji o papierosach i tytoniu do palenia za 10 miesięcy 2020 roku. Obowiązek ten dotyczy papierosów i tytoniu do palenia znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Termin przekazania tych informacji upływa 9 listopada 2020 roku

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Paragony fiskalne uznane za faktury uproszczone – objaśnienia MF

 

Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe dotyczące:

  • zasad uznawania paragonów fiskalnych z numerem NIP do wartości 450 zł (100 euro) za faktury uproszczone
  • zasad ewidencjonowania faktur uproszczonych w nowym JPK_VAT (deklaracja + ewidencja).
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Zwolnienie z akcyzy niektórych wyrobów przeznaczonych do badań

 

Z dniem 22 października 2020 r. weszło w życie rozporządzenie wprowadzające trzy rodzaje zwolnień od podatku akcyzowego wyrobów tytoniowych, płynu do papierosów, wyrobów nowatorskich i suszu tytoniowego przeznaczonych do badań naukowych lub badań związanych z jakością.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Ulga na złe długi po wyrejestrowaniu dłużnika - wyrok TSUE

 

Wyrejestrowanie, postępowanie upadłościowe lub likwidacja dłużnika nie mogą być przeszkodą do skorzystania z ulgi na złe długi. Przepisy polskiej ustawy o VAT uzależniajace prawo do skorzystania z ulgi na złe długi od tego aby w przeddzień skorzystania z ulgi przez wierzyciela dłużnik był zarejestrowanym podatnikiem VAT i nie znajdowal się w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji stoją w sprzeczności z unijną Dyrektywą VAT. Takie stanowisko zajął TSUE w wyroku z 15 października 2020 r. sygn. akt C‑335/19.

 
CZYTAJ WIĘCEJ 
Infor Logo
Administratorem Państwa danych osobowych są:

INFOR PL S.A. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Okopowej 58/72, 01-042 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000225279, posiadająca numer NIP: 118 00 93 066, numer REGON: 011617580.

INFOR Biznes Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (01-042), przy ul. Okopowej 58/72, wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000307225, posiadająca numer NIP: 527-25-75-823, numer REGON 141442680.

Z Inspektorem ochrony danych można kontaktować się pisząc na adres Administratora jak powyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl. Wysyłka wiadomości jest zgodna z regulaminem serwisów infor.pl, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: pawel.muz@infor.pl Reklama: reklama@infor.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie
INFOR.PL bez zezwolenia zabronione.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu kliknij tutaj