Wiadomość wyświetla się nieprawidłowo? Zobacz wersję online.

:: Newsletter Gazeta samorządu i administracji :: Logo
 
Newsletter: 19 kwietnia 2024 r.
Porada dnia

Specyfika zatrudnienia pracowników samorządowych
Specyfika zatrudnienia pracowników samorządowych
Pracownicy samorządowi to bardzo zróżnicowana grupa zawodowa, zatrudniona w podmiotach o różnorodnej strukturze organizacyjnej i prawnej. Z prawnego punktu widzenia należy odróżnić użycie pojęcia pracownika samorządowego w znaczeniu potocznym i prawnym. W pierwszym przypadku pracownikami samorządowymi nazywani są pracownicy wykonujący pracę na rzecz podmiotów stanowiących jednostki organizacyjne poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego – gminy, powiatu, województwa, ale także na rzecz podmiotów powiązanych z nimi funkcjonalnie lub majątkowo, np. spółki prawa handlowego, których jedynym wspólnikiem jest jednostka samorządu terytorialnego. Jak zatem scharakteryzować zatrudnienie pracowników samorządowych?
Czytaj więcej »

Reklama
 

Polecane porady

Zamiast wysyłać pismo – urzędnik zadzwoni

Rejestr Danych Kontaktowych, w skrócie RDK, to wykaz aktualnych danych kontaktowych obywateli, do którego mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Sprawdź, jak może ułatwić życie.

Przeczytaj »
Łatwiejsze ubieganie się o zamówienia publiczne

Łatwiejsze ubieganie się o zamówienia publiczne, większa otwartość i dostępność oraz dalsze uproszczenie i przyspieszenie procedur zamówieniowych – takie ułatwienia zostały zaproponowane w projekcie przepisów dotyczących certyfikacji wykonawców zamówień publicznych. Właśnie ruszyły konsultacje publiczne projektu.

Przeczytaj »
Do 17 maja trzeba dostosować stanowiska pracy do nowych wymogów bhp

Od 17 listopada 2023 r. zmieniły się wymogi bhp dla stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe, jednak dotychczas dotyczyły one stanowisk nowo tworzonych. Dla istniejących w tym dniu stanowisk pracy został przewidziany okres przejściowy, dający pracodawcom czas na dostosowanie ich do nowych norm. Okres ten kończy się 17 maja 2024 r. Od tego dnia wszystkie stanowiska pracy powinny być wyposażone zgodnie z nowymi przepisami.

Przeczytaj »
Dofinansowanie dojazdów dzieci z niepełnosprawnością do przedszkoli znajdujących się poza gminą zamieszkania dziecka

W odpowiedzi na interpelację poselską dotyczącą dofinansowania dojazdów dzieci z niepełnosprawnością do przedszkoli znajdujących się poza gminą zamieszkania dziecka, Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśniło, że obowiązujące przepisy już teraz umożliwiają gminom pokrywanie kosztów transportu do placówek edukacyjnych. Wskazano, że w Ministerstwie trwają prace nad analizą postulatów dotyczących zmian legislacyjnych w zakresie organizacji dojazdów dzieci niepełnosprawnych do jednostek systemu oświaty.

Przeczytaj »
Czy gmina powinna sfinansować wywóz śmieci z cmentarza parafialnego

Czy gmina powinna sfinansować wywóz śmieci z cmentarza parafialnego w przypadku braku cmentarza komunalnego na terenie gminy? Zdaniem RIO w Bydgoszczy wszystko zależy od tego, czy cmentarz został objęty gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi.

Przeczytaj »
Jak gminy mogą dochodzić należności za pobyt i wyżywienie dzieci w żłobkach

Do spraw nieuregulowanych ustawą o finansach publicznych, do których zaliczane są m.in. opłaty za żłobek należy zastosować przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego oraz przepisy Ordynacji podatkowej w zakresie terminu płatności – wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach.

Przeczytaj »
Gminy będą musiały regularnie kontrolować rodzinne domy pomocy

Kierownik ośrodka pomocy społecznej lub centrum usług społecznych w imieniu wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, będzie miał obowiązek przeprowadzić kontrolę w rodzinnym domu pomocy co najmniej raz na pół roku – wynika z projektu rozporządzenia.

Przeczytaj »
Mandat wójta, który został wybrany na posła, wygaśnie z dniem opublikowania oficjalnych wyników wyborów

Sejm w piątek znowelizował ustawę o samorządzie gminnym, której celem jest zapewnienie ciągłości funkcjonowania samorządu w przypadku wyboru organu wykonawczego - wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na posła, senatora lub europarlamentarzystę.

Przeczytaj »
Edukacja obywatelska i brak HiT

Od 1 września 2025 r. resort edukacji chce wprowadzić przedmiot edukacja obywatelska, który będzie obowiązywał w drugich klasach szkół ponadpodstawowych – powiedziała minister edukacji Barbara Nowacka. Do konsultacji trafił też projekt usuwający HiT z planu nauczania.

Przeczytaj »
1000 zł dodatku dla pracowników opieki społecznej

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej ma umożliwić wprowadzenie programów, które pozwolą na wypłatę dodatku w wysokości 1000 zł brutto pracownikom opieki społecznej – już od lipca 2024 r.

Przeczytaj »
Wszystkie samorządy na platformie gov.pl?

Ministerstwo Cyfryzacji rekomenduje objęcie wszystkich samorządów platformą komunikacji gov.pl. Taka rekomendacja została zawarta w Sprawozdaniu Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa za 2023 rok. Byłoby to jedno z działań zapobiegających rosnącej liczbie cyberataków.

Przeczytaj »
Reklama

Dołącz do nas Facebook   Twitter   Linkedin   Youtube

Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.