Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki! Dołącz do nas facebook
NEWSLETTER INFOR IFK
wtorek, 26 marca 2024 r.
 
Porada dnia

Pracodawca może ustalić w regulaminie pracy własne zasady odpracowywania wyjść prywatnych pracowników

zdjęcie
Mamy problem z dyscypliną rozliczeń i odrabiania wyjść prywatnych. Często pracownicy najpierw odrabiają takie wyjście prywatne, zostając dłużej w biurze, czasem bez żadnej konsultacji z przełożonymi, a potem wychodzą wcześniej z pracy. Niejednokrotnie też "zbierają minuty" od początku miesiąca, tzn. są w pracy 8 godz. i 10 min po kilka razy i te 10 minut zgłaszają jako "odpracowanie" wyjścia prywatnego, które następuje pod koniec miesiąca. Od następnego miesiąca chcemy to uregulować i wprowadzić zasadę, że pracownik najpierw musi zrealizować wyjście prywatne, a dopiero potem powinno nastąpić jednorazowe odpracowanie, które wymaga wcześniejszej zgody pracodawcy. Czy możemy takie postanowienie wprowadzić do regulaminu pracy?
Czytaj dalej
 
Baner
 
Nowości na INFORFK
zdjęcie Kiedy rozliczamy import usług - wybrane zagadnienia na przykładach

E-poradnik

To, czy polski podatnik, nabywając usługę od zagranicznego podmiotu, musi rozliczyć import usług, zależy przede wszystkim od rodzaju zakupionych usług. Nie można automatycznie przyjmować, że zakup od zagranicznego podmiotu zawsze zobowiązuje polskiego podatnika do rozliczenia importu usług. Konsekwencje zakupu usług za granicą omawiamy na przykładach.

Zobacz

 
Polecany produkt
zdjęcie

Największa baza certyfikowanych wideoszkoleń dla księgowych, kadrowych i biur rachunkowych


INFORAKADEMIA to nowoczesna platforma szkoleniowa certyfikowanych wideoszkoleń. Zawiera bazę specjalistycznej wiedzy dla księgowych, kadrowych i biur rachunkowych. Wszystkie materiały przygotowywane są przez ekspertów praktyków w formie wideoporad, wideoszkoleń i webinariów.


Zamów


 
Baner
 
Polecane porady
Jak rozliczyć wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej z elementami zlecenia i dzieła
Zawarliśmy z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej umowę cywilnoprawną z elementami zlecenia i dzieła (nie dochodzi tu do przeniesienia autorskich praw majątkowych) na okres 3 tygodni. Rozpoczęcie realizacji umowy nastąpi w połowie kwietnia 2024 r. Wynagrodzenie w umowie zostało ustalone w jednej wspólnej kwocie za wszystkie czynności związane z jej realizacją. Według jakich zasad rozliczyć to wynagrodzenie?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Czy należy opłacać składki ZUS od wartości karnetu sportowego w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego
Nasza firma finansuje pracownikom wartość karnetów do wskazanych klubów fitness. Z uprawnienia tego korzystają również pracownicy przebywający na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, ale przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Czy od wartości karnetów dla pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych powinniśmy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Czy członkowie zarządu spółki z o.o. wykonujący jednocześnie pracę na podstawie umowy o pracę w innym państwie podlegają w Polsce ubezpieczeniu zdrowotnemu
W zarządzie naszej spółki zasiada czterech członków, z czego dwóch to obywatele Korei Płd. Osoby te dodatkowo są zatrudnione na podstawie umowy o pracę w firmie koreańskiej, będącej jedynym wspólnikiem (udziałowcem) naszej spółki. Osoby te zamieszkują w Korei Płd. i są objęte ubezpieczeniami w tym państwie (jako pracownicy delegowani). Czy z tytułu powołania tych osób do zarządu polskiej spółki, za co otrzymują wynagrodzenie, powinniśmy opłacać za nie składkę zdrowotną?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Jakim ubezpieczeniom podlega emeryt zatrudniony na podstawie umowy o pracę i wykonujący umowę zlecenia w innej firmie
Nasza firma planuje zawarcie od 20 kwietnia 2024 r. umowy zlecenia z emerytem, który dodatkowo jest zatrudniony na umowę o pracę w innym przedsiębiorstwie i tam miesięcznie osiąga minimalne wynagrodzenie. Do jakich ubezpieczeń powinniśmy go zgłosić z tytułu umowy zlecenia?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Czy należy zapewnić pracownikowi dodatkowy monitor przy pracy w trybie hybrydowym
Pracownik pracuje w trybie hybrydowym - 3 dni stacjonarnie w biurze, a pozostałe 2 dni zdalnie z domu. W dni, kiedy pracuje w biurze, pracodawca zapewnia mu komputer stacjonarny. Natomiast podczas pracy zdalnej pracownik wykorzystuje służbowy laptop. Czy jeśli pracownik większość dni pracy spędza w biurze przy stacjonarnym komputerze, to pracodawca musi zapewnić mu na dni pracy zdalnej dodatkowy monitor, klawiaturę i mysz?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Jak liczyć okres uprawniający do sprzedaży rzeczy używanych bez PIT
Zamierzam sprzedać książki ze swojej biblioteki. Ile czasu musi minąć od zakupu tych książek, żebym nie zapłacił PIT?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Kiedy zaewidencjonować w pkpir składki ZUS właściciela firmy
Jako indywidualny przedsiębiorca opłacam pełen ZUS wyłącznie za siebie. W jakiej dacie mogę ująć składki na ubezpieczenia społeczne w kosztach w pkpir?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
Czy pracownikowi, który otrzymuje minimalne wynagrodzenie, można udzielić pożyczki z zfśs
Nasz pracownik spłaca pożyczkę z kasy zapomogowo-pożyczkowej. Zarabia wynagrodzenie minimalne, a zatem przy dobrowolnych potrąceniach 80% wynagrodzenia netto należy mu wypłacić. W kwietniu pracownik złożył wniosek o kolejną pożyczkę, tym razem z zfśs, którą również chciałby mieć potrącaną z wynagrodzenia. Niestety ze względu na powyższy limit nie jest to możliwe. Jak w tej sytuacji udzielić pracownikowi pożyczki, jeśli nie można potrącać rat z jego wynagrodzenia?
Przeczytaj odpowiedź na INFORFK
 
Baner
 
 



Administratorem Państwa danych osobowych jest: INFOR PL SA z siedzibą pod adresem: ul. Burakowska 14, 01-066 Warszawa

Z inspektorem ochrony danych można kontaktować się, pisząc na adres Administratora jak wyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl
Wysyłka newslettera jest zgodna z regulaminem serwisów, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: bok@infor.pl.
Reklama: reklama@infor.pl

Jeśli nie chcesz otrzymywać newslettera, kliknij tutaj

Materiały chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie materiałów wyłącznie za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.