Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki
Newsletter Samorządu i Administracji Logo
Nr 14/2018niedziela, 5 sierpnia 2018 r.

Blokady rachunku na 72 godziny nie będzie można zaskarżyć

 
W sierpniu 2018 r. zaczną obowiązywać zmiany w Ordynacji podatkowej, które uniemożliwią zaskarżanie blokad rachunku bankowego dokonywanych na 72 godziny. Nowelizacja Ordynacji rozszerzyła też listę rodzajów rachunków, które będzie można objąć blokadą o rachunki lokat terminowych i rachunki VAT.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Sądy nie zgadzają się z fiskusem w sprawie poboru podatku „u źródła”

 
Wbrew stanowisku organów podatkowych sądy orzekają na korzyść podatników w sprawach o pobór podatku „u źródła” od tzw. urządzeń przemysłowych. W najnowszych orzeczeniach coraz częściej zajmują stanowisko, że urządzenie nie jest „przemysłowe” gdy nie ma funkcjonalnego związku z produkcją. Dzięki temu podatnicy, którzy wynajmują tego rodzaju urządzenia za granicą nie muszą pobierać podatku „u źródła”.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

MF planuje niekorzystne zmiany w rozliczaniu wydatków na samochody osobowe

 
Ministerstwo Finansów pracuje nad wprowadzeniem zmian w rozliczaniu wydatków na samochody. Jeżeli projekt wejdzie w życie kosztem podatkowym dla przedsiębiorców będzie jedynie 75% wydatków związanych z używaniem pojazdów. Dla polskich przedsiębiorców oznacza to wzrost obciążeń podatkowych. Jednocześnie Ministerstwo Finansów oświadczyło, że nie są prowadzone prace zmierzające do likwidacji tzw. kilometrówki dla pracowników wykorzystujących samochód prywatny do celów służbowych.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Do 30 września można wziąć udział w badaniu ankietowym dotyczącym deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

 
Do 30 września 2018 r. można wypełnić ankietę dotyczącą deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Dostępna ona jest na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, które w ten sposób chce zebrać opinie osób i podmiotów w celu ustalenia efektów tej deregulacji.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Niższe składki ZUS dla „małych” przedsiębiorców

 
Od 1 stycznia 2019 r. drobni przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą których przychody nie przekraczają 2,5 krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. jest to kwota 5250 zł), zapłacą niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wysokość będzie uzależniona od faktycznie osiągniętego przychodu. Obecnie składki do ZUS płacone są niezależnie od tego czy przedsiębiorca uzyskał przychód czy też nie.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Umowy o pracę nie wygasną po śmierci pracodawcy

 
Po śmierci pracodawcy – przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną umowy o pracę zawarte z pracownikami zwykle wygasają. Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej pozwala na kontynuację umów o pracę w razie ustanowienia zarządu sukcesyjnego z chwilą śmierci pracodawcy.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 
Infor Logo
Administratorem Państwa danych osobowych jest INFOR BIZNES Sp. z o.o. z siedzibą: ul. Okopowa 58/72, 01-042 Warszawa,
i INFOR PL S.A. z siedzibą ul. Okopowa 58/72, 01-042 Warszawa. Z Inspektorem ochrony danych można kontaktować się pisząc na adres Administratora jak powyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl. Wysyłka wiadomości jest zgodna z regulaminem serwisów infor.pl, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: pawel.muz@infor.pl Reklama: reklama@infor.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie
INFOR.PL bez zezwolenia zabronione.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu kliknij tutaj