Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki
Newsletter Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń Logo
Nr 25/2019poniedziałek, 21 stycznia 2019 r.

Do 31 stycznia 2019 r. trzeba przekazać urzędowi skarbowemu PIT-11 za 2018 r.

 
Podmioty zobowiązane do sporządzenia informacji podatkowych za 2018 r. (m.in. PIT-8C, PIT-11) muszą przekazać je urzędowi skarbowemu w terminie skróconym o 1 miesiąc, tj. do końca stycznia 2019 r. Nowe zasady obowiązują od 1 stycznia 2019 r., ale na mocy przepisów przejściowych mają zastosowanie do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2018 r.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Dodatek za staż pracy nie będzie wliczany do minimalnego wynagrodzenia

 
Rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, o dodatek do wynagrodzenia przysługujący za staż pracy zakłada rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zmiany w tym zakresie wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp w zimie – wyjaśnienia PIP

 
Pracownicy pracujący przy lekkiej pracy fizycznej, np. w biurach, powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 18 stopni C. Pozostali pracownicy, zatrudnieni przy pracach fizycznych, np. w halach produkcyjnych, powinni pracować w temperaturze nie niższej niż 14 stopni C. Pracodawcy muszą również pamiętać o szczególnych zasadach bhp przy odśnieżaniu dachów. Główny Inspektor Pracy przypomniał o obowiązkach pracodawców dotyczących bhp podczas zimy.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Do 31 stycznia 2019 r. płatnicy muszą przekazać do ZUS informację ZUS IWA za 2018 r.

 
Już 31 stycznia 2019 r. upływa termin na złożenie do ZUS „Informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” – ZUS IWA. ZUS ustali stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na kolejny okres składkowy tym płatnikom, którzy za trzy ostatnie, kolejne lata kalendarzowe przesłali do ZUS informację ZUS IWA. Pozostali płatnicy składek będą zobowiązani samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, obowiązującej ich od 1 kwietnia 2019 r.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

W 2019 r. wzrośnie kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców

 
Znana jest już wysokość składki zdrowotnej opłacanej za przedsiębiorców i osoby współpracujące w 2019 r. Wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2018 r. wyniosła 5071,41 zł. Oznacza to, że podstawą wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorców w 2019 r. jest kwota 3803,56 zł, a sama składka wynosi 342,32 zł.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 
Infor Logo
Administratorem Państwa danych osobowych jest INFOR BIZNES Sp. z o.o. z siedzibą: ul. Okopowa 58/72, 01-042 Warszawa,
i INFOR PL S.A. z siedzibą ul. Okopowa 58/72, 01-042 Warszawa. Z Inspektorem ochrony danych można kontaktować się pisząc na adres Administratora jak powyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl. Wysyłka wiadomości jest zgodna z regulaminem serwisów infor.pl, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: anna.seroczynska@infor.pl Reklama: reklama@infor.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie
INFOR.PL bez zezwolenia zabronione.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu kliknij tutaj