Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki
Newsletter Poradnik Rachunkowości Budżetowej Logo
Nr 16/2019poniedziałek, 2 grudnia 2019 r.

Nieprawidłowe przygotowanie uzgodnień sald

 
Uzgodnienie sald polega na otrzymaniu od banków i uzyskaniu od kontrahentów potwierdzeń prawidłowości stanu należności jednostki wykazanego w jej księgach rachunkowych. W razie stwierdzenia różnic trzeba je wyjaśnić i rozliczyć. Przygotowanie do uzgodnień sald obejmuje wiele różnych czynności.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Oznaczanie na fakturach: „mechanizm podzielonej płatności”

 
Na fakturach musi być zamieszczone specjalne oznaczenie – „mechanizm podzielonej płatności”, gdy: • faktura jest wystawiona na rzecz podatnika, • kwota należności ogółem wynosi co najmniej 15 000 zł, • faktura dokumentuje nabycie towarów lub usług wymienionych załączniku nr 15 do ustawy o VAT, • płatność za daną fakturę dokonywana jest przelewem bankowym.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Odsetki za zwłokę z k.c.

 
Strony zawarły umowę o świadczenie usług. W umowie nie ujęły żadnych postanowień na temat naliczania odsetek za zwłokę. Czy w takiej sytuacji można je naliczyć, jeśli dojdzie do opóźnienia w zapłacie?
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Inwentaryzacja przenośnego sprzętu komputerowego – laptopy

 
Podczas przeprowadzania rocznej inwentaryzacji przenośnego sprzętu komputerowego (laptopy) za 2019 r., oddanego do użytku osobistego pracownikom jednostki wykonującym pracę w terenie, pojawił się problem z laptopem pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim od listopada 2019 r. Pracownik poszedł na zwolnienie przed rozpoczęciem spisu z natury. Będzie na nim przebywał co najmniej do połowy marca 2020 r. W związku z tym jednostka nie ma możliwości zinwentaryzowania tego komputera. Jak należy rozliczyć wyniki spisu z natury w takiej sytuacji? Czy laptop ten będzie stanowił różnicę inwentaryzacyjną?
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Wnioski o finansowe wsparcie na zakup książek do bibliotek szkolnych – czas do 6 grudnia 2019 r.

 
Do 6 grudnia 2019 r. szkoły mogą składać wnioski o finansowe wsparcie na zakup książek do bibliotek szkolnych w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Dalej organy prowadzące szkoły powinny przekazać wnioski do właściwego wojewody do 12 grudnia 2019 r.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Należności sporne – jak je inwentaryzować

 
Spór co do istnienia, zakresu czy wymagalności należności może powstać w każdym czasie, w trakcie trwania roku obrotowego. Jednak wiele należności spornych jest identyfikowanych w księgach rachunkowych dopiero na etapie przeprowadzania inwentaryzacji okresowej należności metodami uzgodnienia i weryfikacji sald.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Głównych księgowych/skarbników i pracowników księgowości zapraszamy na facebooka!

 
Głównych księgowych/skarbników oraz wszystkie inne osoby zainteresowane tematyką finansów publicznych, rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej zapraszamy do dołączenia do grona na facebooku PORADNIKA Rachunkowości Budżetowej: https://www.facebook.com/PRBinfor i śledzenia naszych działań. Umieszczamy tam na bieżąco ważne dla księgowych jednostek sektora finansów publicznych.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 
Infor Logo
Administratorem Państwa danych osobowych jest INFOR BIZNES Sp. z o.o. z siedzibą: ul. Okopowa 58/72, 01-042 Warszawa,
i INFOR PL S.A. z siedzibą ul. Okopowa 58/72, 01-042 Warszawa. Z Inspektorem ochrony danych można kontaktować się pisząc na adres Administratora jak powyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl. Wysyłka wiadomości jest zgodna z regulaminem serwisów infor.pl, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: pawel.muz@infor.pl Reklama: reklama@infor.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie
INFOR.PL bez zezwolenia zabronione.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu kliknij tutaj