Newsletter nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj go w oknie przeglądarki
Newsletter Serwisu Prawno-Pracowniczego Logo
Nr 15/2019piątek, 4 października 2019 r.

Wzrost wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców od 1 października 2019 r.

 
Od 1 października 2019 r. obowiązują wyższe pracownicze koszty uzyskania przychodów (250 zł i 300 zł dla dojeżdżających) i niższa stawka podatku dla I progu skali podatkowej (17% lub na wniosek 17,75%). Zmiany dotyczą m.in. pracowników i zleceniobiorców. Przy tym obowiązuje też inna (niższa) miesięczna kwota zmniejszająca podatek (dla pracowników) w wysokości 43,76 zł. Ostatecznie osoby zatrudnione otrzymają wyższe wynagrodzenie do wypłaty.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Do 31 października 2019 r. należy uzupełnić odpisy na zfśs

 
Już tylko na podpis prezydenta oczekuje uchwalona 11 września 2019 r. przez Sejm i przyjęta 26 września 2019 r. przez Senat zmiana ustawy o zfśs, która przewiduje podwyższenie odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych z mocą wsteczną od 1 sierpnia 2019 r. Podstawą do naliczenia odpisów na zfśs do 31 lipca 2019 r. jest kwota 3278,14 zł. Po tej dacie odpisów należy dokonywać od kwoty 3389,90 zł. Uzupełnienia odpisów według nowej kwoty bazowej pracodawcy powinni dokonać w terminie do 31 października 2019 r.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Uwaga na roczny limit godzin nadliczbowych

 
Do końca 2019 r. pozostało niespełna 3 miesiące. U wielu pracodawców jest to okres wzmożonej pracy. Warto zatem przeanalizować ilość wypracowanych dotychczas przez pracowników godzin nadliczbowych, w celu uniknięcia przekroczenia obowiązującego limitu. Zlecenie większej ilości godzin nadliczbowych niż dopuszczalna granica stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które grozi grzywna od 1000 zł do 30000 zł.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Zdaniem UODO w służbie cywilnej powinno być odrębne stanowisko inspektora ochrony danych

 
Prezes UODO ponownie wystąpił do Szefa Służby Cywilnej o niezwłoczne podjęcie działań legislacyjnych mających na celu uzupełnienie tabeli stanowisk urzędniczych służby cywilnej o stanowisko inspektora ochrony danych. Wcześniej Szef Służby Cywilnej nie zgodził się ze wskazaną przez UODO koniecznością dodania takiego stanowiska pracy do tabeli stanowisk urzędniczych.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 

Świadczenia uzupełniające dla niepełnosprawnych - wyjaśnienia MRPiPS

 
Od 1 października 2019 r. weszły w życie przepisy dotyczące wypłacania świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Zapewniają one dodatkowe wsparcie finansowe osobom niepełnosprawnym. Na najważniejsze pytania dotyczące nowego świadczenia odpowiedzi udzielił resort pracy.
 
CZYTAJ WIĘCEJ 
Infor Logo
Administratorem Państwa danych osobowych jest INFOR BIZNES Sp. z o.o. z siedzibą: ul. Okopowa 58/72, 01-042 Warszawa,
i INFOR PL S.A. z siedzibą ul. Okopowa 58/72, 01-042 Warszawa. Z Inspektorem ochrony danych można kontaktować się pisząc na adres Administratora jak powyżej lub na adres e-mail: iod@infor.pl. Wysyłka wiadomości jest zgodna z regulaminem serwisów infor.pl, którego jesteś użytkownikiem.
Kontakt: pawel.muz@infor.pl Reklama: reklama@infor.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie
INFOR.PL bez zezwolenia zabronione.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu kliknij tutaj