REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oszczędzanie w PPK a zmiana pracodawcy

Oszczędzanie w PPK a zmiana pracodawcy/fot. Shutterstock
Oszczędzanie w PPK a zmiana pracodawcy/fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Już niedługo oszczędzanie w ramach PPK rozpocznie każdy zatrudniony. Powstaje pytanie jak na uczestnictwo w programie wpływa zmiana pracodawcy?


Oszczędzanie w ramach PPK

Każdy zatrudniony prędzej czy później zostanie zapisany do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Uczestnictwo w programie rozpocznie się w momencie objęcia firmy, w której dana osoba pracuje, PPK. Pierwsi do PPK przystąpią pracownicy największych podmiotów zatrudniających powyżej 250 osób. Każdy z nich dowie się o tym od swojego pracodawcy.

W ramach programu instytucja finansowa (wybrana przez pracodawcę w porozumieniu z pracownikami) zarządzająca PPK otwiera dla każdego uczestnika imienny rejestr, na którym zaczynają być gromadzone pierwsze środki z wpłat pracownika, pracodawcy i wpłaty powitalnej. Następnie kwota oszczędności będzie rosła systematycznie z każdym nowym miesiącem kalendarzowym. Ponadto corocznie powiększy się ona o dopłatę roczną finansowaną z Funduszu Pracy. Co stanie się z tymi pieniędzmi w przypadku zmiany pracodawcy?

Zmiana pracodawcy a zgromadzone środki

Zasadą jest, że rachunek w PPK przypisywany jest do konkretnej osoby. Środki na nim zgromadzone powinny „podążać” za ich właścicielem. W sytuacji zmiany pracodawcy przewiduje się transfer oszczędności z konta założonego przez instytucję finansową prowadzącą PPK u dotychczasowego pracodawcy do nowego rachunku utworzonego dla tego samego pracownika przez podmiot zarządzający PPK u nowego pracodawcy. Taka procedura nie wymaga żadnych opłat ze strony uczestnika PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli pracownik ukończył 55 rok życia, przystąpić do PPK w nowym miejscu pracy może na podstawie pisemnego wniosku.

REKLAMA

Dopuszcza się możliwość pozostawienia zgromadzonych środków na starym rejestrze i rozpoczęcie oszczędzania w ramach nowego. Wówczas jedna osoba posiada dwa rejestry w PPK, a jej pieniądze podlegają obrotowi przez dwie instytucje finansowe odpowiednio na zasadach określonych w umowach o zarządzenie PPK.

Nie ma limitu posiadanych kont. Pracownik często zmieniający miejsce pracy może mieć w każdym z nich inne konto PPK. Środki zgromadzone na wszystkich tych rachunkach zostaną zsumowane  i wypłacone po ukończeniu przez daną osobę 60 roku życia.

Zmiana pracodawcy – obowiązki związane z PPK

Na pracodawcy ciąży obowiązek zapisania każdego nowego pracownika do PPK. Zatrudnienie osoby, której nie jest to pierwsza praca, oznacza więc posiadanie już przez nią konta w PPK. Zasadą jest, że u jednego pracodawcy można mieć tylko jedno konto PPK. Dopuszcza się jednak możliwość posiadania wielu rejestrów w tym programie przez jedną osobę. Taki pracownik przekazuje nowemu pracodawcy informację o dotychczasowym rejestrze (bądź rejestrach) PPK i podmiocie (bądź podmiotach) prowadzącym ten rejestr. Ma na to 7 dni (dni kalendarzowe a nie robocze) od zapisania go do PPK w nowym miejscu pracy.

Pracodawca zgłasza nowozatrudnionego do programu w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik osiągnął staż 3 miesięcznego okresu zatrudnienia.

REKLAMA

Następnie nowy pracodawca informuje o obowiązku złożenia w imieniu uczestnika PPK wniosku o dokonanie transferu jego środków na rejestr prowadzony przez instytucję finansową wybraną dla aktualnego podmiotu zatrudniającego. Dany pracownik ma ponownie 7 dni na poinformowanie zatrudniającego o tym czy zgadza się na wspomniany transfer. W przypadku zgody bądź braku odpowiedzi w terminie nowy pracodawca składa w imieniu pracownika wniosek do instytucji finansowej o dokonanie transferu dotychczas zgromadzonych środków na nowy rejestr.

Natomiast w sytuacji poinformowania zatrudniającego we wskazanym terminie o tym, że pracownik nie życzy sobie transferu, powoduje pozostawienie zgromadzonych środków na dotychczasowych kontach. Zgłoszenie sprzeciwu powinno nastąpić w formie pisemnej. Pracownik może wybrać tę możliwość np. ze względu na większe zaufanie do instytucji finansowych zajmujących się wcześniejszymi rachunkami. Warto zaznaczyć, że przy posiadaniu kilku kont w PPK dopłaty roczne będą dokonywane na to, które zostało założone najpóźniej.

REKLAMA

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

REKLAMA

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL [25.04.2024] – Oglądaj na żywo!

Punktualnie o 9:00, na żywo ze studia Infor.pl. Na Poranny Przegląd Prasy i Portali zaprasza Piotr Nowak.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA