| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > PPK > Bezpieczeństwo środków gromadzonych w ramach PPK

Bezpieczeństwo środków gromadzonych w ramach PPK

Kto będzie dbał o bezpieczeństwo moich środków? Czy należna wpłata do PPK, którą firma powinna odprowadzić będzie podlegała zajęciom komorniczym? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy inwestowanie w ramach PPK jest bezpieczne?

Każde inwestowanie środków na rynku kapitałowym, bez względu na to, czy są to inwestycje w akcje, czy w obligacje, wiąże się z ryzykiem. Aby zapewnić bezpieczeństwo oszczędności przyjęto w ramach PPK konstrukcję inwestowania środków w funduszach cyklu życia, inaczej funduszach zdefiniowanej daty. Istotą tych funduszy jest odpowiednio zróżnicowany portfel aktywów, który pozwala osiągnąć optymalny profil oczekiwanego zysku i podejmowanego ryzyka. Wraz z wiekiem oszczędzającego będzie zmieniała się alokacja w poszczególne rodzaje aktywów, co ma ograniczyć ryzyko inwestycyjne w ostatnich latach oszczędzania.

Kto będzie dbał o bezpieczeństwo moich środków?

Nadzór nad funkcjonowaniem PPK w zakresie działalności towarzystw funduszy inwestycyjnych, PTE, pracowniczych towarzystw emerytalnych, zakładów ubezpieczeń oraz funduszy inwestycyjnych i funduszy emerytalnych sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Na czym polega prywatny charakter środków gromadzonych w ramach PPK?

Środki zgromadzone w PPK są prywatną własnością pracownika. Stwierdzenie to ma rangę ustawową, co oznacza, że prywatny charakter środków zgromadzonych w PPK został określony Ustawą o PPK.

Czy należna wpłata do PPK, którą firma powinna odprowadzić będzie podlegała zajęciom komorniczym?

Środki zgromadzone w PPK nie podlegają egzekucji sądowej i administracyjnej (z wyłączeniem alimentów).
 

PKO TFI SA informuje, że niniejszy materiał ma charakter informacyjny, a dane w nim podane nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego ani pomocy prawnej. PKO TFI SA nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody spowodowane wykorzystaniem opinii i informacji zawartych w tym materiale.

Szczegółowy opis czynników ryzyka związanych z inwestowaniem w jednostki uczestnictwa subfunduszy wydzielonych w ramach PKO Emerytura – sfio znajduje się w prospekcie informacyjnym, kluczowych informacjach dla inwestorów (KIID) oraz w informacji dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego (IDK), dostępnych u dystrybutorów i na stronie www.pkotfi.pl. Lista dystrybutorów dostępna jest pod numerem infolinii 801 32 32 80. Przed dokonaniem inwestycji należy zapoznać się z treścią prospektu informacyjnego, KIID poszczególnych subfunduszy wydzielonych w ramach PKO Emerytura – sfio oraz z IDK.

Data publikacji:

Źródło:

Artykuł partnerski

Zdjęcia

Bezpieczeństwo środków gromadzonych w ramach PPK/fot. Shutterstock
Bezpieczeństwo środków gromadzonych w ramach PPK/fot. ShutterstockWszystko co musisz wiedzieć o PPK

BAZA WIEDZY