| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Instytucje rynku pracy > Formy pomocy dla bezrobotnych

Formy pomocy dla bezrobotnych

Bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy mogą liczyć na szereg form pomocy w znalezieniu pracy. Wsparcie przysługuje również pracodawcom zatrudniającym takie osoby. Z jakich instrumentów aktywizujących można skorzystać?

Praca dla młodych

Od 1 stycznia 2016 roku do 31 grudnia 2017 r młodzi bezrobotni do 30 roku życia, zarejestrowani w powiatowych urzędach pracy oraz pracodawcy lub przedsiębiorcy zainteresowani ich zatrudnieniem mogli skorzystać z Programu „Praca dla Młodych” . Pracodawca, który podpisał stosowną umowę z powiatowym urzędem pracy, otrzymywał przez 12 miesięcy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenie, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnionego w pełnym wymiarze bezrobotnego do 30 roku życia. Maksymalna wysokość refundacji wynosiła do 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę wraz ze składką na ubezpieczenia społeczne od tego wynagrodzenia. Koszty realizacji tego instrumentu finansowane były także ze środków Funduszu Pracy i wyniosły prawie 2,2 mld zł. Ok. 132,4 tys. młodych osób skorzystało z tej formy wsparcia.

Rezultatem wszystkich powyższych działań aktywizujących osoby bezrobotne był finalnie spadek stopy bezrobocia. Rosnąca z roku na roku efektywność zatrudnieniowa wszystkich narzędzi (np. 95,9 % w 2018 r. dla dotacji na podjęcie działalności gospodarczej, czy 93% dla prac interwencyjnych) pokazuje, że jest to ważne narzędzie wsparcia osób bezrobotnych na rynku pracy, zarówno w okresie dekoniunktury, jak i bardzo dobrej sytuacji gospodarczej.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »