| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Pierwsza praca > Czy absolwent bez doświadczenia to gorszy kandydat?

Czy absolwent bez doświadczenia to gorszy kandydat?

Już w trakcie studiów młodzi ludzie muszą zdobywać wiedzę na temat rynku pracy i jego wymogów, aby później, poszukując pracy, sprostać wymaganiom, jakie stawiają przed kandydatami pracodawcy. Pamiętać trzeba jednak, że nie tylko liczą się umiejętności i doświadczenia zawodowe.

Nie tylko wiedza się liczy

Pamiętajmy, że nie tylko wiedza i doświadczenie, często o zatrudnieniu kandydata decyduje w znacznym stopniu jego osobowość oraz umiejętności interpersonalne. Określone cechy psychologiczne zdeterminowane są poprzez temperament i osobowość. „Absolwent atrakcyjny dla pracodawcy” – podsumujmy, co go powinno cechować: swobodne komunikowanie się w języku obcym (fachowym), kompetencje matematyczne, rozumowanie logiczne, myślenie analityczne i syntetyczne. Ważne jest również myślenie kreatywne, umiejętność rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. Dobry kandydat powinien posiadać praktyczne umiejętności obsługi najpopularniejszych programów, szybko pisać i sprawnie wyszukiwać informacje. Ponadto pracodawcy cenią umiejętności społeczne i miękkie, takie jak umiejętności prezentacji, pracy zespołowej, porozumiewania się i rozwiązywania konfliktów, a także radzenia sobie w trudnych sytuacjach społecznych. Zaś pożądane cechy to z kolei uczciwość, poczucie odpowiedzialności – tu mam na myśli punktualność i planowanie – przedsiębiorczość, dyscyplina, szacunek dla ludzi i prawa. Pamiętać musimy również o tym, że pracownik reprezentuje w oczach klientów firmę, pracodawcy zwracają także uwagę na wygląd zewnętrzny potencjalnego kandydata, na to, jakie ma maniery, jak się wysławia. No i na koniec to, co chyba najważniejsze – ogromne chęci (którymi można nadrobić wiele braków), jeszcze większe zaangażowanie i koncentracja na tym, co ja mogę dać z siebie firmie. Jeśli pracodawca będzie widział u kandydata  duże zaangażowanie w pracę, skłonny jest ustąpić nawet z części wymagań. Takie postawy i cechy powinniśmy prezentować podczas spotkań z potencjalnym pracodawcą.

Kontakt: mdabrowska@target-consulting.pl

www.targetcc.p


Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK