REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozmowa kwalifikacyjna studenta

Małgorzata Czarnota
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa kwalifikacyjna jest bardzo stresującym elementem procesu rekrutacyjnego, ponieważ od niej często bardzo wiele zależy. Jest to moment, kiedy pracodawca, kiedy pracodawca ma pierwszy kontakt z kandydatem do pracy, może zadać mu pytania, obserwować, jak zachowuje się, jak reaguje na wiele rzeczy. Dla osoby, która po raz pierwszy uczestniczy w rozmowie kwalifikacyjnej jest to dodatkowy stres, ponieważ taka osoba nie posiada doświadczenia z poprzednich rozmów.

Osoby ubiegające się o pracę po raz pierwszy popełniają szereg błędów, które mogą okazać się kluczowe przy decyzji pracodawcy.

REKLAMA

REKLAMA

Student, który nigdy jeszcze nie pracował może mieć poczucie niskiej wartości z powodu braku doświadczenia. Podczas rozmowy często kandydaci podkreślają fakt, że nigdy nie pracowali, ale szybko się uczą itd. Zasada podczas kontaktów z pracodawcą jest taka, że nie udzielamy informacji, które mogą być dla nas niekorzystne, jeśli nie zostaliśmy o to zapytani czy poproszeni.

Innym błędem, zupełnie przeciwnym do poprzedniego, jest zbyt wysokie mniemanie na temat własnej osoby. Kandydaci wychodzą z założenia, że skoro ukończyli studia w kierunku zgodnie z którym chcą teraz podjąć pracę, to są wysoko wykwalifikowanym specjalistą i z tego też powodu często przyjmują postawę roszczeniową, wymagającą, nie znoszącą sprzeciwu. Oprócz tego, że wiedza merytoryczna jest niezbędna do wykonywania zawodu, to równie ważne jest doświadczenie jakie nabywa się z upływem czasu. Dlatego też pracownik, który ma zbyt wysokie wymagania i nie są one adekwatne do jego poziomu nie jest przychylnie oceniany przez pracodawcę.

REKLAMA

Często również podczas takich rozmów zdarza się tak, że stres jest tak silny, że kandydat z trudem odpowiada na pytania, które są zadawane przez pracodawcę, nie mówi nic z własnej inicjatywy, trzeba „wyciągać” od niego każdą informację. Taka sytuacja również może być nie najlepiej odebrana. Pracodawca wówczas może wnioskować, że osoba nie jest zaradna, nie będzie potrafiła wypełnić swoich obowiązków w sposób należyty itp.

Dlatego, aby jak najkorzystniej wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej, należy się do niej bardzo dokładnie przygotować. Kandydat do pracy powinien wcześniej precyzyjnie określić swoje cele oraz oczekiwania związane z przyszłą pracą. Aby być atrakcyjną osobą dla pracodawcy, dobrze aby kandydat zdiagnozował swój potencjał zawodowy, czyli wszystko to, co może zaoferować na konkretnym stanowisku. Ocena ta powinna być jak najbardziej obiektywna i adekwatna do swoich preferencji, umiejętności, wiedzy oraz kwalifikacji. Nie należy zaniżać swojej wartości tylko dlatego, aby za wszelką cenę zdobyć zatrudnienie, aczkolwiek niekorzystna jest również samoocena zbyt wysoka, nie przystająca do rzeczywistości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bez względu na to, kto jest kandydatem do pracy, aby korzystnie przedstawić swoją sylwetkę zawodową, należy być szczerym, otwartym, a przede wszystkim asertywnym. Pozwoli to jasno określić oczekiwania wobec pracodawcy, a w przyszłości nie spowoduje to konfliktów i niedopowiedzeń.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa likwidująca CBA ma zostać przyjęta w II kwartale 2024 r. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

REKLAMA

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA