REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Młodzi i ich potencjał na rynku pracy

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Osoba młoda posiada bardzo duży potencjał, który pracodawca z powodzeniem może wykorzystać w swojej firmie. To od kandydata do pracy zależy, czy zaprezentuje się tak, że pracodawca będzie widział taką potrzebę.

Nie tylko młodzi maja problem ze znalezieniem pracy

REKLAMA

Obecny rynek pracy jest dość trudny dla wielu osób. Oprócz zjawisk dużego bezrobocia, można zaobserwować różnorodność osób, które poszukują zatrudnienia długotrwale czyli ponad 12 miesięcy. Grupa bezrobotnych nie jest homogeniczna tzn. nie można wskazać konkretnych osób, które borykają się w brakiem pracy. Wśród nich są bezrobotni o niskim kwalifikacjach, lecz również z wykształceniem wyższym, osoby młode bez doświadczenia zawodowego, jak również dojrzali z wieloletnim stażem pracy, kobiety i mężczyźni itd. Dlatego też nie można jednoznacznie określić, że ograniczenia związane z doświadczeniem zawodowym czy wykształceniem są jedynymi wymiernymi barierami w poszukiwaniu pracy. Problem ten jest złożony i uzależniony od bardzo wielu czynników. Dlatego też warto się zastanowić, czy nie ma jeszcze innych przeszkód w zalezieniu pracy przez osoby młode, lecz bez doświadczenia zawodowego. Młodzi ludzie – po szkole ponadgimnazjalnej lub studiach często mówią o tym, że pracodawca nie chce w ogóle z nimi rozmawiać, ponieważ nie mają praktyki w danym zawodzie lub jest ona zbyt krótka. Jak zatem przedstawić się przełożonemu w taki sposób, aby ze swoich barier zrobić atuty?

Wiedza teoretyczna i doświadczenie życiowe

Możliwości jest bardzo wiele i w dużej mierze zależy to od kreatywności i elastyczności. Przede wszystkim nie należy się koncentrować na swoich ograniczeniach, a jedynie za zaletach. To fakt, że młoda osoba rzadko może pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym, a wynika to z braku możliwości pracy w danym zawodzie, ponieważ nie uzyskała wcześniej uprawnień do wykonywania tych czynności. Warto tutaj zwrócić uwagę na wiedzę teoretyczną, którą kandydat do pracy posiada. Istotne są również zdolności i umiejętności, które osoba nabyła w związku ze swoim doświadczeniem życiowym. I tak można tu wymienić takie elementy jak: łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych, umiejętność konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, efektywne zarządzanie własnym czasem, zdolności organizacyjne, umiejętność radzenia sobie ze stresem, zdolność pracy w warunkach presji czasu, dostosowywanie się do nowej sytuacji, szybka adaptacja w nowym środowisku. Należy także pamiętać o swoim potencjale osobowościowym czyli cechach, które są bardzo istotne z punktu widzenia nawiązywania i utrzymywania pozytywnych relacji w miejscu pracy. Mogą to być: dokładność, rzetelność, punktualność, odpowiedzialność, sumienność, systematyczność, otwartość na nowe doświadczenia, aktywność, optymizm życiowy, elastyczność, kreatywność, zdolność podejmowania szybkich decyzji itp.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Języki obce i obsługa komputera

Istnieje również bardzo wiele cech, którymi mogą się pochwalić w większości osoby młode. To młode pokolenie zna języki obce i nie przychodzi im nauczenie się nowych z trudem. Są do tego przyzwyczajani od pierwszych lat edukacji szkolnej. Są również bardziej otwarci na naukę nowych rzeczy samodzielnie, poprzez szkolenia czy dodatkowe studia. Młodzi są bardziej elastyczni oraz kreatywni w rozwiązywaniu sytuacji trudnych, rzadziej działają według ustalonych schematów, są skłonni do eksperymentowania. Prawie każdy młody człowiek zna obsługę komputera i innych urządzeń biurowych nawet wówczas, kiedy nie jest to zgodne z jego kierunkiem wykształcenia. Nie boją się nauki nowych programów, a nowinki techniczne wdrażają w sposób naturalny i niewymuszony.

Bardzo ważną cechą jest to, że młody kandydat do pracy nie posiada jeszcze nawyków, które często są niekorzystne, a bardzo trudne do wyeliminowania.

Zainteresowania

Warto też wspominać podczas rozmów z pracodawcą o swoich zainteresowaniach. Wielokrotnie hobby wymaga pewnych umiejętności, które z powodzeniem można przełożyć na ścieżkę zawodową, np. projektowanie stron internetowych czy organizowanie ubogim dzieciom zabaw choinkowych itp. Może to być bardzo dobry punkt wyjścia do rozmowy. Człowiek, który poświęca swój wolny czas na jakąkolwiek aktywność, bardzo zyskuje w oczach innych. Może to być również wolontariat czyli wykonywanie pracy bez otrzymywania wynagrodzenia. Jest to możliwość nabrania praktyki zawodowej, ponieważ te same umiejętności należy wykorzystywać. Warto również wybierać takie miejsca, które mogą okazać się dobrą inwestycją w swój potencjał zawodowy.
Młodych ludzi cechuje duży optymizm życiowy oraz aktywność. Mają duży potencjał energetyczny, który dobrze wykorzystany może być naprawdę wielkim atutem.

Rozwiązaniem może być odbycie stażu

REKLAMA

Jeśli przez cały czas, mimo usilnych poszukiwań i odpowiedniego zaprezentowania się pracodawcy, osoby nadal nie mogą znaleźć zatrudnienia, wówczas najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest odbycie stażu. Jest to forma przełożenia teoretycznej wiedzy na język praktyczny. Staż można odbywać w każdym miejscu, w którym pracodawca wyrazi na to zgodę. Dlatego też najlepiej, gdy bezrobotny samodzielnie będzie szukał firmy, która mu to umożliwi. Powinno być to miejsce, gdzie w pełni będzie można nabyć praktycznych umiejętności dokładnie zgodnych z wykształceniem. Dlatego też nie warto korzystać ze stażu, tylko i wyłącznie po to, aby coś robić. Dobrze, aby to była duża, prestiżowa firma, gdyż daje nam to szansę w przyszłości, by zdobyć zatrudnienie po pracy w tak dobrym miejscu. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że zwolni się miejsce i będzie można aplikować do tej firmy na pracownika. W małych przedsiębiorstwach czy instytucjach taka możliwość jest znacznie trudniejsza. Staż może trwać od 3 do 12 miesięcy, dlatego też warto przez ten okres w największym stopniu wykorzystać tę sytuację. Dobrze nawiązać sieć kontaktów, które mogą być pomocne w poszukiwaniu zatrudnienia. Od relacji z pracodawcą również zależy czy będzie on przychylnie na nas patrzył przy okazji naboru nowych pracowników. Jeśli pokazaliśmy się z dobrej strony, wówczas jest również duża szansa na to, że możemy zostać poleceni jako kandydaci do pracy w innych miejscach. Można także postarać się o rekomendacje. Jeśli jest to prestiżowa firma, wówczas zdanie przełożonego naprawdę się liczy w innych przedsiębiorstwach tej samej branży.

Coraz więcej młodych osób wykorzystuje formę stażu jako nabycie doświadczenia zawodowego. Pracodawcy chętnie zgadzają się na stażystę, ponieważ oni nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów – wszystkie są pokryte z Powiatowego Urzędu Pracy odpowiedniego do miejsca zamieszkania, tam gdzie jest zarejestrowany bezrobotny. Dodatkowym atutem jest fakt, że staż można przerwać bez żadnych konsekwencji finansowych w przypadku podjęcia zatrudnienia. Może się bowiem okazać, że znajdziemy w tym czasie interesującą nas ofertę pracy. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby rozpocząć pracę.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

    Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

    Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

    Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

    Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

    We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

    Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

    MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

    REKLAMA

    Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

    9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

    Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

    Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

    1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

    9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

    Droższe przejazdy taksówkami: 5 zł za kilometr, 12 zł opłaty początkowej i 60 zł za godzinę postoju. Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały

    Po spotkaniu z taksówkarzami Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały. Taksówki w Warszawie będą droższe. 

    REKLAMA

    Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

    W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

    Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

    Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

    REKLAMA