| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Staż czy praca

Staż czy praca

Obecny rynek pracy jest dość specyficzny. Coraz więcej młodych osób ma trudności ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia. Zwłaszcza, kiedy jest to osoba, która dopiero niedawno zakończyła edukację szkolną czy ukończyła studia. Zazwyczaj te osoby nie mają doświadczenia zawodowego w zawodzie, który chciałyby wykonywać, a właśnie taką pracę chciałyby podjąć. Jak zatem pogodzić te dwie, wydawałoby się, bardzo rozbieżne sytuacje. Rozwiązaniem jest staż absolwencki.

Jest to bardzo dobry moment na nawiązywanie relacji interpersonalnych i budowanie własnej sieci kontaktów. Ważne, aby przedstawić się w miejscu odbywania stażu w jak najlepszym świetle nie tylko pracodawcy, lecz także innym pracownikom.

Jeśli po zakończeniu stażu okaże się, że w firmie jest wolne miejsce, wówczas są duże szanse na to, że pracodawca będzie skłonny brać naszą kandydaturę pod uwagę.

Po pierwsze znamy zakres obowiązków, jakie będą obowiązywać w tej pracy, a po drugie posiadamy wiedzę na temat specyfiki działania firmy jej założeń i polityki, a co za tym idzie nie będziemy w tym zakresie potrzebowali przeszkolenia, co znacznie ograniczy czas wdrażania nas w obowiązki.

Nawet jeśli nie będzie możliwości, abyśmy zostali zatrudnieni przez pracodawcę, u którego odbywaliśmy staż to zawsze jest szansa, że kontaktując się z innymi osobami pracującymi w danym miejscu, posiadamy większy zakres wiedzy na temat ewentualnych miejsc pracy, jakie mogą być dostępne w innych firmach.

Jedną z najskuteczniejszych metod poszukiwania zatrudnienia jest informacja o wolnych miejscach poprzez sieć kontaktów z osobami pracującymi. Mają oni bowiem większe możliwości, aby taką wiedzę zdobyć.

Zobacz również serwis: Praca

Jeśli osoba, która rozpoczyna dopiero swoją ścieżkę zawodową ma do wyboru – staż czy praca, to z pewnością warto zdecydować się na stałe zatrudnienie, ponieważ daje ono zdecydowanie lepsze możliwości finansowe czy rozwoju zawodowego. Jednak warunkiem jest, aby było to zatrudnienie zgodne z wykształceniem osoby.

Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości i jedyną szansą na zdobycie doświadczenia jest praca poniżej kwalifikacji czy w zupełnie innej branży niż oczekiwana przez kandydata do pracy, to wówczas może lepszą inwestycją w przyszłość będzie staż. Ale taki, który te warunki spełni.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »