REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szukanie pracy, czyli praca na dwa etaty

Małgorzata Czarnota
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wszystkie te osoby, które od długiego czasu poszukują zatrudnienia, widzą doskonale, że nie jest to łatwe zadanie. Przede wszystkim istnieje wiele barier, które są kandydatowi do pracy stawiane, a to z kolei bardzo zniechęca do dalszych poszukiwań. Dlatego tez warto mieć świadomość, że poszukiwania pracy jest to proces, a nie tylko jeden epizod w życiu zawodowym.

Od czego zacząć szukanie pracy?

REKLAMA

Poszukiwanie pracy jest to praca bardzo ciężka, nie tylko biorąc pod uwagę trudności jakie pojawiają się na obecnym rynku pracy, ale jest to przede wszystkim praca nad sobą, nad swoimi postawami i oczekiwaniami. Podjęcie zatrudnienia jest to ostatni etap całego wysiłku, jaki został podjęty w tym kierunku.

REKLAMA

Od czego należy zacząć szukać pracy? Przede wszystkim warto zastanowić się, jakie reprezentujemy postawy wobec pracy. Jedne osoby rzeczywiście szukają pracy i robią wszystko, aby każda możliwa okazja do jej podjęcia została wykorzystana w sposób maksymalny. Jednak to jest bardzo niewielka część wszystkich bezrobotnych.

Wiele osób rzeczywiście chce podjąć zatrudnienie, natomiast przy pierwszej przeszkodzie tak bardzo się zniechęcają, że nie potrafią po raz kolejny podjąć prób. Inni są przekonani, że nie ma dla nich odpowiednich ofert pracy, że rynek pracy jest bardzo ubogi czy nieuczciwy. Jeszcze inni sądzą, że zrobili wszystko, co możliwe, aby podjąć zatrudnienie, a teraz tylko czekają na efekty itp.

Zobacz również: Kto ma największe trudności ze znalezieniem pracy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postawa wobec pracy jest bardzo istotna i w dużej mierze zależy od naszej postawy do życia. Są osoby, które zastanawiają się, dlaczego pracy należy szukać (przecież, kiedyś nie pracował tylko ten, co nie chciał), są też osoby, które sobie wyznaczają cel i próbują do niego dążyć. Wiele zależy od naszego nastawienia – często cały proces rekrutacyjny jest uwarunkowany od tego, jak my postrzegamy naszą szansę na podjęcie pracy, dlatego tak ważne, aby sobie uświadomić, jak my do tego podchodzimy. Czasem jest to tylko presja rodziny, znajomych czy ogólnie społeczeństwa do tego, aby szukać pracy. Trudno, aby osoba w pełni zaangażowała się w tę aktywność, jeśli nie wynika to z jej własnej potrzeby.

Nasze mocne i słabe strony

REKLAMA

Jeśli już wiemy, że chcemy pracować i podejmiemy kroki, aby ten cel zrealizować, wówczas należy zdiagnozować swoje mocne i słabe strony. Niestety wiele osób uważa to za zbyteczne, co utrudnia określenie obszarów zawodowych, w których można się poruszać. Jeśli natomiast osoba chce rzetelnie się do tego przygotować, to warto mieć wiedzę o tym, jakie czynności wykonuje z przyjemnością, jakie z ewentualnym nadzorem, jakie pod przymusem, a czego nie chce bądź nie potrafi wcale robić.

Nie zawsze jest tak, że należy szukać pracy tylko i wyłącznie zgodnej ze swoim wykształceniem czy doświadczeniem zawodowym. Tym bardziej, że niektóre zawody na lokalnym rynku pracy całkiem lub częściowo zanikają bądź zmieniają swoją formę. Taka diagnoza swojego potencjału zawodowego pozwala jasno i czytelnie określić, do czego dana osoba posiada naturalne predyspozycje i preferencje zawodowe. To z kolei pozwala wnioskować, że praca zgodna z tymi preferencjami będzie bardziej satysfakcjonującą. 

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Aby dokonać tej analizy potrzeba jest otwartość na zaakceptowanie pewnych nowych rozwiązań, które mogą się pojawić. Może się bowiem okazać, że korzystniej jest przeszkolić się w jakimś konkretnym kierunku, aby uzyskać wiedzę teoretyczną i szukać pracy zgodnej z kierunkiem tego szkolenia, ponieważ mamy do niej naturalne predyspozycje i zajmowaliśmy się tymi czynnościami przez wiele lat, chociaż nie była to praca zawodowa, a jedynie nasza aktywność w formie hobby czy innej formie pozazawodowej.

Konfrontacja z rynkiem pracy

Jeśli już wiemy, w jakim obszarze będziemy szukać pracy, to warto skonfrontować to z rynkiem pracy. Może się bowiem okazać, ze nasze wyobrażenia o danym zawodzie są zupełnie inne w kontekście możliwości zatrudnienia pracowników na lokalnym rynku pracy. Czasem potrzeba pracy w zawodzie jest tak silna, że osoby wyjeżdżają do innych miast po to, aby pracować zgodnie ze swoimi kwalifikacjami, ponieważ gdzie indziej tej pracy jest więcej, wówczas szanse na zatrudnienia również się zwiększają. Dlatego też warto zapoznać się z ofertami pojawiającymi się w urzędach pracy, w prasie, w radiu czy telewizji itp., aby mieć świadomość, jakich pracowników obecnie potrzebują pracodawcy.

Czasem w tym momencie istnieje potrzeba uzupełnienia swojego wykształcenia czy innych kwalifikacji, zdobycie uprawnień itp. Osoba, która poszukuje zatrudnienia będzie widziała w tym możliwość uatrakcyjnienia swojej sylwetki zawodowej, natomiast osoba zniechęcona poszukiwaniem pracy będzie upatrywać kolejną barierę. Dlatego tak ważne, aby ustalić priorytety i być otwartym na dostosowywanie się do rynku pracy, w jakim chcemy funkcjonować.

Dokumenty aplikacyjne

Jeśli już te wszystkie elementy są wypełnione to warto skonstruować dokumenty aplikacyjne, które będą naszym narzędziem w kontakcie z pracodawcą. Napisanie dobrych dokumentów również wymaga czasu i wiedzy. Aby zebrać tę wiedzę oraz ewentualnie spotkać się z doradcą zawodowym, który pomoże w stworzeniu wizytówki, potrzeba zaangażowania.

Zobacz również: Jak przedstawić się pracodawcy poprzez dokumenty aplikacyjne?

Na tym etapie widać, czy rzeczywiście potrafimy dostosować się do oczekiwań pracodawcy. Chociaż dokumenty aplikacyjne są wielokrotnie wymogiem formalnym przy rekrutacji, osoby tworzą je bardzo pobieżnie bądź buntują się przed ich napisaniem. Jeśli chcemy, aby nasza sylwetka zawodowa mogła być przedstawiona pracodawcy, wówczas powinniśmy się dostosować do tych wymogów.

Szukanie ofert

Szukanie ofert pracy jest jedną z najtrudniejszym – zdaniem bezrobotnym – etapem poszukiwania pracy. I oczywiście, w zależności od naszego wykształcenia i kwalifikacji, tych ofert może być różna liczba, ale niezmiernie dużą rolę odgrywa nasze zaangażowanie oraz kreatywność przy ich poszukiwaniu. Jedni koncentrują się tylko na wizytach w urzędzie pracy, inni jeszcze przeglądają oferty zamieszczone w lokalnej prasie, natomiast jeszcze inni próbują w każdym kontakcie z drugim człowiekiem czy instytucji znaleźć szansę na pracę. To zaangażowanie często jest właśnie uzależnione od naszego nastawienia. Osoby zniechęcone poszukiwaniem zatrudnienia rzadziej będą podejmowały próby samodzielnego wynajdowania ofert.

Zobacz również: Jak czytać oferty pracy?

Przygotowanie do rozmowy

Jeśli już pracodawcy zaczynają odpowiadać na nasze aplikacje, wówczas pozostaje przygotowanie się do rozmowy z pracodawcą. Chociaż wydaje się to krótką pracą, to jednak warto w jak najlepszym stopniu wyćwiczyć odpowiedzi na pytania, które prawdopodobnie mogą pojawić się na takim spotkaniu. Im bardziej będziemy przygotowani, tym większa szansa, że rozmowa zakończy się sukcesem. W tym celu również warto się zgłosić do doradcy zawodowego, który zwróci uwagę na te elementy, których my – jako osoby szczególnie zaangażowane – możemy wcale nie zauważyć.

Zobacz również: Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jeśli cały ten proces nie zakończy się zatrudnieniem, wówczas należy zweryfikować to, co na poszczególnych etapach mogło nie zostać zrealizowane – być może wykazujemy się zbyt małym zaangażowaniem, opieramy się tylko na jednym źródle informacji o wolnych miejscach prac, są błędy w dokumentach aplikacyjnych itp. 

Na każdym etapie procesu poszukiwania pracy jest wiele rzeczy, które należy wykonać. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zaakceptować, wówczas trudno o pozytywne rezultaty na końcu. Dlatego też warto uświadomić sobie, że szukanie praca to też praca. Jeśli zatem będziemy temu poświęcać osiem godzin dziennie – średni czas pracy na pełnym etacie – to możemy się spodziewać sukcesu, który wynagrodzi nasz trud.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sąd Najwyższy podjął uchwałę dotyczącą kredytów frankowych. Jakie zagadnienia zostały rozstrzygnięte?

Uchwała została podjęta w składzie całej Izby Cywilnej w czwartek 25 kwietnia 2024 r. Odnosi się ona do pięciu kluczowych problemów.

Zapłaciłeś opłatę cukrową? Dziś jest ostatni dzień na złożenie informacji CUK-1. Termin mija i trzeba płacić. Sprawdź zasady.

Zapłaciłeś opłatę cukrową? 25 dzień miesiąca to ostatni dzień na złożenie informacji CUK-1. Czy to wspiera prozdrowotne wybory konsumentów i ogranicza spożycie słodkich napojów? Bez względu na to, jaka jest odpowiedź na to pytanie, termin mija, a płacić trzeba.

TSUE nakłada karę na Polskę - 7 mln euro za niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów

Niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów będzie kosztowało Polskę 7 mln euro ryczałtu oraz okresową karę w wysokości 40 tys. euro dziennie od momentu ogłoszenia wyroku.

ZUS wypłacił ponad 15 mld zł na 13. emerytury

13. emerytury trafiły już do 8,5 mln osób, a łączna kwota wypłat przekroczyła 15 mld zł – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Trzynastki są wypłacane wraz z emeryturą i rentą, w terminie ich wypłat.

REKLAMA

Waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego. Ile będzie? 300 zł 400 zł? 500 zł?

Dziś zasiłek pielęgnacyjny wynosi jeszcze 215,84 zł miesięcznie. Ile będzie po zbliżającej się waloryzacji? Tego jeszcze nie wiemy - 300 zł? 400 zł? 500 zł?

Producenci będą musieli naprawiać towary, nawet po okresie gwarancyjnym. Unia przyjęła przepisy rozszerzające “prawo do naprawy”

Konsumenci mogą odetchnąć z ulgą. We wtorek Parlament Europejski uchwalił dyrektywę, która ma im zapewnić większą możliwość przedłużania cyklu życia produktów dzięki wprowadzeniu nowych regulacji prawnych. Dla producentów nowe prawo oznacza obowiązek naprawy towarów, nawet po okresie gwarancyjnym. Decyzję Europarlamentu komentuje Mariusz Ryło, CEO Fixit 

Ksiądz aresztowany za oszustwa podatkowe na wielką skalę. Skarb Państwa mógł stracić 5 mln zł

Funkcjonariusze z Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie zatrzymali księdza z jednej z parafii warszawskich. Zatrzymanie miało miejsce w kontekście śledztwa dotyczącego oszustw podatkowych i przywłaszczenia funduszy z darowizn. Nadzór nad śledztwem sprawuje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Polisa może pokryć drogie leczenie zwierzaka

Polacy kochają zwierzęta domowe. W polskich domach mieszka ok. 8 mln psów i ponad 7 mln kotów. Posiadanie czworonoga to także odpowiedzialność i często kosztowne wizyty u weterynarza. Czy ubezpieczenie dla zwierzaka do dobry pomysł? 

REKLAMA

Wsparcie rodziców w czasie egzaminów. Jak pomóc dzieciom przebrnąć przez stresujący czas

Nawet coraz bardziej niezależne dziecko potrzebuje wsparcia rodzica w procesie kształcenia. Wybór szkoły, pomoc w obraniu właściwej ścieżki, wsparcie przy decyzji o zajęciach dodatkowych to ogromnie ważne kwestie. Jak wspierać wyrozumiale? 

1,27 mld zł na bony energetyczne w 2024 r. Kto się załapie na te pieniądze?

Bon energetyczny to nowe świadczenie pieniężne dla gospodarstw domowych, które będzie przyznawane na podstawie konkretnych kryteriów dochodowych, w zależności od ilości osób w gospodarstwie. Wiem już, że pula środków na wypłaty bonów energetycznych w 2024 roku wynosi 1,27 mld zł. Teraz tylko pytanie, czy jesteś w grupie, która skorzysta z tych pieniędzy.

REKLAMA