REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Staż i praktyki studenckie - dobre zasady

Aleksandra Pajewska
Dobre zasady staży i praktyk studenckich założeniem zmian w szkolnictwie wyższym. /Fot. Fotolia
Dobre zasady staży i praktyk studenckich założeniem zmian w szkolnictwie wyższym. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzenie dobrych zasad staży i praktyk studenckich stanowi główne założenie projektu zmiany ustawy o szkolnictwie wyższym. Staże i praktyki mają stać się obowiązkowym elementów studiów wyższych uczelni o profilu praktycznym. Jakie inne zmiany czekają studentów oraz absolwentów?

Praktyki studenckie – dobre zasady

Odbycie stażu bądź praktyki studenckiej stanowi zazwyczaj obowiązkowy element studiów wyższych. Ich celem jest ułatwienie absolwentom uzyskania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych, niezbędnych do wykonywania pracy. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pracuje nad projektem zmian, który zagwarantowałby wprowadzenie dobrych praktyk w tym zakresie. Celem podjętych działań jest dostosowanie programu praktyk do wymagań stawianych przez pracodawców.

REKLAMA

Zobacz również: Umowa o staż

Założenia

Obowiązkowe praktyki

REKLAMA

Jednym z głównych założeń nowelizacji jest wprowadzenie obowiązkowych praktyk na uczelniach o profilu praktycznym. Miałyby one trwać 3 miesiące. Obowiązek ich organizowania będzie leżał po stronie uczelni. Ważne by wypracować wspólne stanowisko wszystkich zainteresowanych stron: studentów, uczelni wyższych oraz firm umożliwiających odbycie stażu (przyszłych pracodawców). Praktyki powinny być bowiem wartościowe i przynosić korzyści dla wszystkich wskazanych podmiotów. Ich celem jest przygotowanie do przyszłej pracy zawodowej. Mają uczyć konkretnych umiejętności, najlepiej w oparciu o uprzednio sporządzony program.

Praktyki najczęściej są nieodpłatne. Ważne więc by student w zamian za wynagrodzenie pieniężne otrzymał pakiet informacji i umiejętności, które zaprocentują w dalszym życiu zawodowym.

Dotychczas nie zostały sporządzone żadne wytyczne dotyczące programu praktyk ani staży. Studentom zlecane są proste zadania, usprawniające pracę w danej firmie ale nieumożliwiające zdobycia doświadczenia zawodowego. Zgodnie ze stanowiskiem MNiSW jest to sytuacja niedopuszczalna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne także by podejście do praktyk zmienili sami zainteresowani – studenci. Obecnie odbycie stażu traktowane jest jako przykra konieczność, strata czasu. Żacy chcą odbyć praktyki jak najszybciej i po jak najmniejszej linii oporu. Zmiana charakteru praktyk ma pomóc w zmianie nastawienia. Mają się one stać cennym z zawodowego punktu widzenia doświadczeniem, niezbędnym dla samodzielnej pracy zarobkowej.

System dualny

Wzorem wielu państw zachodnich (m.in.: Niemczech i Austrii) zaproponowano przyjęcie dualnego systemu kształcenia. Polega on na zastosowaniu dwutorowego systemu nauczania. Ma obejmować zarówno typowe zajęcia akademickie jak i praktykę zawodową odbywaną w konkretnych firmach. Ścisła współpraca uczelni wyższych z pracodawcami pozwali na lepsze przygotowanie studentów na wymagania rynku pracy. Każda ze stron czerpie korzyści z takiego rozwiązania: student – zdobywa doświadczenia, pracodawca – poznaje przyszłych pracowników, uczelnia – ma świadomość braków i słabych stron oferowanego kształcenia.

Centralny monitoring karier

Resort nauki dąży także do wprowadzenia centralnego monitoringu karier absolwentów uczelni. Kontrolowanie zawodowych poczynań byłych studentów pozwoli na ocenę poziomu kształcenia w danej jednostce. Ma przyczynić się do poprawy jakości nauczania i dostosowania go do wymagań stawianych przez rynek pracy.

Resort rozważa także możliwość przyznawania stypendium naukowego już na I roku studiów. Jego podstawą mają być wyniki egzaminu maturalnego.

Polecamy serwis: Szkolenia i staże

Wykształcenie wyższe

Ważna propozycja dotyczy osób aktywnych zawodowo, które posiadają co prawda umiejętności praktyczne, jednak nie uzyskały dyplomu uczelni wyższej. Będą one miały możliwość szybszego i łatwiejszego zdobycia wykształcenia. Część punktów ECTS ma być przyznawana na podstawie udokumentowanego doświadczenia zawodowego, odbytych szkoleń, kursów i konferencji.

Podstawa prawna:

  • projekt nowelizacji ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. 2005 nr 164 poz. 1365).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będą dopłaty do składek producentów rolnych - dla upraw słonecznika, facelii, lnu, konopi, gryki, bobowatych drobnonasiennych, roślin zielarskich

    Rozszerzony zostanie katalog upraw, do których stosowane będą z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych o słonecznik, facelię, len, konopie, bobowate drobnonasienne, rośliny zielarskie oraz grykę.

    Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę dotyczącą tabletki "dzień po". Co to oznacza?

    Prezydent Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy. To weto wywołało wiele kontrowersji i dyskusji.

    Zwrot części podatku rolnego za 2024 rok - jest projekt ustawy!

    W projekcie ustawy o zwrocie części podatku rolnego za 2024 rok proponuje się zwrot części podatku rolnego w kwocie stanowiącej iloczyn różnicy w cenie przyjętej do naliczania podatku rolnego w 2024 r. i przyjętej w 2023 r. oraz ilości ha przeliczeniowych określonych w nakazie podatkowym lub deklaracji podatkowej.

    RCB uruchomiło stronę z poradami na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją

    RCB, czyli Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło stronę internetową, zawierającą podstawowe informacje na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją. Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości społecznej o zagrożeniach CBRNE i prawidłowych sposobach postępowania w sytuacji, gdy będziemy mieli z nimi do czynienia.

    REKLAMA

    Regularnie zapraszaj kominiarza do przeglądu i czyszczenia komina, bo nie dostaniesz odszkodowania! Co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim - terminy, koszty, wymogi prawne

    Przegląd komina (przewodów kominowych), to obowiązek, o którym zapomina wielu właścicieli i zarządców budynków. Przepisy określają dokładnie jak często trzeba wykonywać przegląd kominiarski? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół z przeglądu? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego warto robić przegląd kominiarski z powodu ubezpieczenia domu? 

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne” czy “śmiergust” to wielkanocne tradycje, występujące w niektórych regionach Polski

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne”, “śmiergust” to mniej znane wielkanocne tradycje, utrzymujące się w niektórych regionach Polski.

    W Wielki Piątek sklepy są otwarte dłużej. A jak będą czynne w Wielką Sobotę?

    W Wielki Piątek, 29 marca można zrobić zakupy w marketach nawet do godz. 23. Niektóre sklepy jednak czynne będą krócej, czyli do godziny 22. Natomiast w Wielką Sobotę, 30 marca większość sieci będzie czynna do godz. 13.

    ZUS już wypłacił "trzynaste" emerytury pierwszym emerytom i rencistom. Kiedy dostaną następni?

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Do blisko 913 tys. osób trafiło łącznie ponad 1,6 mld zł - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada na 5 kwietnia.

    REKLAMA

    Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. według “starych” i “nowych” zasad. Wymogi co do uprawnionych, zbieg uprawnień i inne problemy

    Od początku 2024 roku weszły w życie “nowe” zasady ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne, ale niezależnie od tego świadczenie to może być nadal przyznane według “starych” zasad. Na czym polega różnica i jakie wnioski płyną z analizy orzecznictwa sądowego w tym zakresie?

    Dziś w Kościele katolickim Wielki Piątek. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wiernych obowiązuje post ścisły

    W Wielki Piątek, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wiernych obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa lekkie. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia), przy czym wyjątek ten nie dotyczy postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

    REKLAMA