| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Darowizna samochodu > W jaki sposób dokonać darowizny samochodu?

W jaki sposób dokonać darowizny samochodu?

Umowę darowizny samochodu najłatwiej sporządzić w formie pisemnej. Warto pamiętać, iż w stosunkach rodzinnych to właśnie darowizna jest najpopularniejszą formą przeniesienia własności. W taki sposób rodzice lub dziadkowie mogą przekazać dzieciom lub wnukom między innymi samochód. Nie znaczy to, że nie ma możliwości dokonania darowizny na rzecz osób trzecich - obcych.

Osobami z najbliższej rodziny są: małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, pasierbowie, oraz ojczym i macocha.

W przypadku dalszych krewnych i pozostałych osób dokonanie darowizny wiązać się będzie zawsze z koniecznością zapłaty podatku od spadków i darowizn w przypadku przekroczenia kwoty wolnej od podatku, która dla: bratanków, siostrzeńców ich dzieci oraz wnuków, rodzeństwa rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwa małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków i małżonków innych zstępnych jest równa 7.276,- zł., natomiast dla pozostałych 4.902,- zł. i tylko samochody, których wartość przekracza te kwoty dla odpowiednich grup będą objęte podatkiem i koniecznością zgłoszenia nabycia w drodze darowizny.

Zobacz również: Z jakich powodów można odwołać darowiznę?

W jaki sposób darować samochód?

Podsumowując, w jaki sposób dokonać darowizny samochodu – najprostszym sposobem jest dokonanie tego w formie pisemnej kiedy podpisujemy jako darczyńca i obdarowany umowę darowizny samochodu. Należy pamiętać jednak o obowiązkach wynikających z ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Czytaj także

Aktualizacja: 04.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W jaki sposób dokonać darowizny samochodu?/ fot. Fotolia
W jaki sposób dokonać darowizny samochodu?/ fot. Fotolia

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »