reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > 500 plus > Wniosek o świadczenie wychowawcze (500 plus) - nowy wzór i zasady od 1 lipca 2019 r.

Wniosek o świadczenie wychowawcze (500 plus) - nowy wzór i zasady od 1 lipca 2019 r.

Od 1 lipca 2019 r. będzie można złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze (500 plus) na nowych zasadach. We wniosku znajdzie się mniej danych niż dotychczas.

Aby uzyskać świadczenie, wnioskodawca musi złożyć również odpowiednie oświadczenia. Będą one zawierały dane wnioskodawcy i osoby, której oświadczenia dotyczą, opis okoliczności potwierdzających spełnienie warunków do przyznania wsparcia oraz klauzulę o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Dokumenty uwzględniane przy ubieganiu się o świadczenie wychowawcze

Dla wykazania uprawnienia do świadczenia mogą okazać się niezbędne takie dokumenty jak m. in. karta pobytu, decyzja o udzieleniu cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt na terytorium RP, zaświadczenie o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie, odpis orzeczenia sądu wskazującego na pozostawanie dziecka pod opieką naprzemienną obojga rodziców, orzeczenie sądu o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka.

Nowy wzór wniosku można pobrać ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

pdf wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego – sw-1

pdf załącznik do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego – sw-1z

Informacja zamiast decyzji

Jeżeli wnioskodawcy zostanie przyznane świadczenie, wówczas otrzyma on na wskazany we wniosku adres e-mail informację potwierdzającą. Osoby, które nie posiadają adresu poczty elektronicznej będą mogły same odebrać w formie papierowej. Nieodebranie informacji nie będzie skutkowało wstrzymaniem wypłaty pieniędzy. Decyzje administracyjne będą wydawane w przypadku odmowy, uchylenia, zmiany prawa do świadczenia wychowawczego oraz w sprawach nienależnie pobranych świadczeń.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r., poz. 924)

Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczenia wychowawczego oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (etap legislacyjny: uzgodnienia)

Polecamy serwis: 500 plus

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

500 plus - nowe wnioski będą obowiązywały od 1 lipca 2019 r./fot. Shutterstock
500 plus - nowe wnioski będą obowiązywały od 1 lipca 2019 r./fot. Shutterstock

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziobrowski

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama