REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędy okołoporodowe - roszczenia

Renata Skowronek-Kiesio
Robert Ofiara
Kancelaria Adwokacka
Błędy okołoporodowe - roszczenia. / Fot. Fotolia
Błędy okołoporodowe - roszczenia. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Błędy medyczne okołoporodowe wynikają z niestosowania się personelu medycznego do przyjętych procedur postępowania w trakcie prowadzenia pacjentki przez okres ciąży oraz w trakcie porodu, a ich skutki mogą dotykać zarówno matki jak i dziecka. Jakie roszczenia przysługują w przypadku zaistnienia błędu okołoporodowego?

Przykłady błędów okołoporodowych i ich skutków

Najczęstszymi błędami okołoporodowymi są: niewykonanie cesarskiego cięcia, pomimo wystąpienia ku temu przesłanek, zbyt późne wykonanie cesarskiego cięcia, nieprawidłowa diagnostyka stanu matki i płodu, doprowadzająca do nierozpoznania wady czy choroby, a co za tym idzie niepodjęcia na czas leczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Błędem medycznym okołoporodowym będzie również brak monitorowania stanu matki i dziecka lub niewystarczający monitoring stanu ich zdrowia w sytuacji podwyższonego ryzyka, doprowadzające w konsekwencji do uszczerbku na zdrowiu czy nawet śmierci matki czy dziecka.

Zarówno dla matki jak i dla dziecka konsekwencje błędu okołoporodowego mogą być tragiczne. Najczęstszymi skutkami zdarzeń medycznych tego rodzaju są, w przypadku dziecka: niedotlenienie noworodka, porażenie splotu ramiennego, złamanie obojczyka, uraz bioder noworodka, uraz czaszkowy, zachłyśnięcie się dziecka wodami płodowymi, etc. U matek, skutkami tymi są m.in. uszkodzenie/złamanie miednicy, wypadanie macicy, uszkodzenie pęcherza moczowego, krwawienia mogące doprowadzić nawet do zgonu.

Duże zmiany w uprawnieniach rodzicielskich

Jakich roszczeń można dochodzić?

Roszczenia, jakich można dochodzić w związku z popełnionym błędem medycznym okołoporodowym, to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadośćuczynienie za krzywdę – jest to roszczenie, przysługujące poszkodowanym za ból fizyczny, cierpienia emocjonalne, jakich doświadczyli lub wciąż doświadczają w związku z popełnionym błędem okołoporodowym.

Kobieta, która w wyniku błędu personelu medycznego doznała uszczerbku i nie jest w stanie karmić piersią dziecka po jego urodzeniu, nie może trzymać swojego dziecka na rękach, również z tytułu braku bliskości z dzieckiem w jego pierwszych dniach życia może domagać się zadośćuczynienia.

Zadaj pytanie: FORUM

REKLAMA

Można również dochodzić zadośćuczynienia z tytułu zmniejszenia się widoków na przyszłość poszkodowanego, spowodowanego niepożądanym postępowaniem personelu medycznego, utrudnień w życiu codziennym, jakie wiążą się z doznanym uszczerbkiem na zdrowiu, ograniczeń w wyborze zawodu. Również widoczne inwalidztwo czy oszpecenie bliznami mogą stanowić podstawę dochodzenia zadośćuczynienia za krzywdę.

Odszkodowanie za poniesioną szkodę majątkową, tj. zwrot wszelkich wydatków, jakie zmuszeni byli ponieść rodzice na rzecz leczenia dziecka czy na rzecz leczenia matki w konsekwencji błędu lekarzy. Jeśli skutki dla zdrowia dziecka czy matki rzutują na ich przyszłość, powodują niezdolność do pracy bądź zwiększają ich potrzeby (konieczność dalszego leczenia, rehabilitacji, dostosowania otoczenia, mieszkania, zakup leków i przyrządów do ćwiczeń), wówczas obok zadośćuczynienia za krzywdę i odszkodowania za poniesioną szkodę majątkową, dochodzić można również renty.

Uprawnionymi do dochodzenia roszczeń w sytuacji, gdy z powodu błędu lekarskiego doszło do uszczerbku na zdrowiu, są poszkodowani, tj. matka lub dziecko (w imieniu niepełnoletniego dziecka występuje przedstawiciel ustawowy). Jeśli zaś w konsekwencji błędu okołoporodowego dochodzi do śmierci matki lub dziecka, roszczeń z tym związanych dochodzić mogą najbliżsi zmarłego. Roszczenia te, to zadośćuczynienie za krzywdę, odszkodowanie za pogorszenie sytuacji materialnej (w przypadku gdy zmarła osoba wnosiła do wspólnego budżetu znaczne środki na utrzymanie). Przepisy prawa dają też podstawę dochodzenia zwrotu kosztów pogrzebu.

W przypadku osób niepełnoletnich, roszczenia odszkodowawcze nie mogą przedawnić się wcześniej niż z upływem 2 lat po osiągnięciu pełnoletniości. 

Pracownica w ciąży - uprawnienia z Kodeksu pracy

Od czego zacząć?

Rozpoczynając walkę z placówkami zdrowia o dochodzenie swoich roszczeń w związku z błędem medycznym, pamiętać należy przede wszystkim o skompletowaniu całej dokumentacji medycznej w sprawie. Poszkodowany ma pełne prawo do uzyskania od placówki opieki zdrowotnej całej dokumentacji medycznej, tak swojej jak i dziecka. Na podstawie przepisów prawa, taka dokumentacja na wniosek osoby uprawnionej musi zostać wydana w całości i być poświadczona za zgodność z oryginałem.  W przypadku błędów okołoporodowych istotne jest zebranie nie tylko dokumentacji z czasu pobytu w szpitalu zaraz przed i po porodzie, ale też dokumentacji dotyczącej przebiegu ciąży. Należy pamiętać o konieczności uiszczenia niewielkiej opłaty za ksero dokumentów, które są następnie poświadczane za zgodność z oryginałem.

Przed wejściem na drogę postępowania sądowego należy poddać dokumentację medyczną odpowiedniej analizie. Najlepiej zasięgnąć opinii u specjalisty z zakresu ginekologii i neonatologii, bądź podjąć współpracę z kancelarią prawną, doświadczoną w analizie takiej dokumentacji pod kątem dochodzenia roszczeń za błąd medyczny. Podjęcie tego kroku uzasadnione jest z punktu widzenia charakteru postępowania mającego za przedmiot zdarzenie medyczne – takie postępowania są zwykle czasochłonne i wymagają opinii biegłych sądowych. Istotnym jest więc aby mieć solidne podstawy. Pamiętać należy, że o błędzie medycznym możemy mówić w przypadku odejścia przez personel medyczny od przyjętych standardów, które są niezgodne ze wskazaniami medycyny. Ponadto musi być to zachowanie zawinione, co w przypadku lekarzy, jako profesjonalistów, oznacza każde, nawet najmniejsze odejście od prawidłowego postępowania.

Uprawnienia rodzicielskie pracownika - ojca

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZNP: Na jeden rok przywróćmy do szkół wiedzą o społeczeństwie. Inaczej zwolnienia nauczycieli albo mniejsze wynagrodzenia

    HIT zostanie zlikwidowany, a jego następca będzie wprowadzony do szkół dopiero w roku szkolnym 2025/2026. Co przez rok zrobić z nauczycielami uczącymi HITu? ZNP ma rozwiązanie.

    Komunikat MC: Będą jednolite procedury usuwania nielegalnych treści z Internetu. Nie będzie można wykorzystywać wrażliwych danych osobowych do profilowania w celach reklamowych

    Ministerstwo Cyfryzacji podało w komunikacie, że zakończyły się konsultacje projektu ustawy implementującej unijny akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act) do krajowego porządku prawnego. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w internecie, a także doprecyzować kwestie dotyczących moderowania treści.

    Ministerstwo Cyfryzacji: Zakończyły się konsultacje projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Więcej przedsiębiorców zapłaci opłatę telekomunikacyjną

    Ministerstwo Cyfryzacji podało informację dotyczącą projektu ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Zmienią się stawki opłat telekomunikacyjnych. Zwiększy się też liczba przedsiębiorców telekomunikacyjnych zobowiązanych do zapłaty opłaty telekomunikacyjnej.

    Laptopy także dla nauczycieli przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych. Kiedy? Sprawdź, co się zmienia w tej sprawie

    Określone grupy nauczycieli otrzymały w 2023 r. wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych. Nadal aktualne pozostaje pytanie, co z pozostałymi nauczycielami, którzy nie mogli jeszcze liczyć na bon na zakup laptopa? Czy zostaną uwzględnieni w ramach II rewizji Krajowego Planu Odbudowy? ZNP podjął działania w tej sprawie.

    REKLAMA

    Eurowybory 2024 - kiedy? Do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, do 2 maja trzeba zgłosić kandydatów na posłów do PE

    Eurowybory w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Natomiast do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 2 maja należy zgłosić kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.

    Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka

    Sąd rejonowy w Huddinge, pod Sztokholmem, aresztował na dwa tygodnie 17-latka w związku z morderstwem 39-letniego Polaka. Prokuratura oskarża nastolatka o "ukrywanie przestępstwa". Yassin Z., z długimi kręconymi włosami, wszedł na salę sądową ubrany w koszulkę i spodnie dresowe, nie wykazując żadnych emocji. Przez swojego obrońcę przekazał, że "zaprzecza popełnieniu przestępstwa".

    Mniej zarobimy na zleceniach. To efekt kamienia milowego KPO. Sprawdź, od kiedy i jak zmienią się przepisy. Już wiadomo.

    Wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne, by Polska mogła otrzymać kolejne środki z KPO. To będzie koniec płacenia składek do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przesądził kamień milowy KPO.

    Dramatycznie spadnie liczba ludności w Polsce. Ekspert ocenia, że konieczne będzie podwyższenie wieku emerytalnego

    W Polsce zmniejsza się liczba ludności. Programy wspierające zwiększanie dzietności to za mało, by odwrócić niekorzystne trendy. Podwyższenie wieku emerytalnego będzie konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń – twierdzi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

    REKLAMA

    60 proc. wełny według metki, a w rzeczywistości jej brak. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań, UOKiK nałożył kary

    Na firmy wprowadzające klientów w błąd informacją o składzie ubrań na metce UOKiK nałożył kary finansowe. "Konsumenci nie mogą samodzielnie zweryfikować składu surowcowego odzieży, muszą w tym zakresie ufać informacjom na etykiecie" - powiedział prezes Tomasz Chróstny. 

    Kodeks pracy: pracodawca musi chronić seksualność i płodność pracownika [nowy rejestr, nowelizacja]

    Nowe przepisy w kodeksie pracy mają wyeliminować (albo ograniczyć) kontakt pracowników z takimi substancjami jak toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. To tzw. substancje reprotoksyczne.

    REKLAMA