REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Adoptujemy dziecko - co z urlopem macierzyńskim i wychowawczym?

Wioleta Matela
Rodzicom adopcyjnym przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego aż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia.
Rodzicom adopcyjnym przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego aż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia.

REKLAMA

REKLAMA

Rodzicom adopcyjnym przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego aż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia. Dzięki temu niemowlę uzyskuje niezbędną opiekę, a starsze dziecko ma możliwość przyzwyczajenia się do nowej rodziny. Urlop wychowawczy udzielany jest na takich samych zasadach jak w przypadku rodziców biologicznych.

Urlop macierzyński

Zgodnie z Kodeksem pracy osoba, która przyjęła dziecko na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

REKLAMA

Wymiar urlopu zależy od liczy przyjętych dzieci:
- w przypadku przyjęcia jednego dziecka – wynosi on 20 tygodni;
- w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci - 31 tygodni;
- w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci - 33 tygodnie;
- w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci – 35 tygodni;
- w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci - 37 tygodni.

Z urlopu mama i tata adopcyjni mogą skorzystać aż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia. W przypadku dziecka, w stosunku do którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, urlop przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez nie dziesiątego roku życia.

Gdy dziecku w chwili przyjęcia na wychowanie brakuje np. kilku tygodni do ukończenia siódmego roku życia, pracownikowi przysługuje urlop w minimalnym wymiarze 9 tygodni.

Rodzice adopcyjni mają także prawo do dodatkowego quasi-maierzyńskiego urlopu. W tym celu muszą u pracodawcy złożyć wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu w terminie 7 dni przed jego rozpoczęciem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop dodatkowy należy wykorzystać zaraz po urlopie quasi-macierzyńskim. Warto pamiętać, iż prawo do urlopu dodatkowego nie zależy od ukończenia przez dziecko siódmego (lub dziesiątego) roku życia.

REKLAMA

Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego w 2012 i 2013 r. to maksymalnie 4 tygodnie. Jest on więc taki sam zarówno dla rodziców, którzy przyjęli jedno dziecko, jak i dla tych, którzy adoptowali jednocześnie kilkoro maluchów. Wyjątkiem są rodzice, którzy mają prawo jedynie do minimalnego dziewięciotygodniowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Dla nich wymiar dodatkowego urlopu wynosi 2 tygodnie.

W 2014 r.  dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego będzie wynosił:
- do 6 tygodni - w przypadku adopcji jednego dziecka;
- do 8 tygodni - w przypadku adopcji dwojga i więcej dzieci;
- do 3 tygodni - w przypadku rodziców adopcyjnych, którym przysługuje urlop quasi-macierzyński w minimalnym wymiarze 9 tygodni.

Urlop ojcowski

Prawo do urlopu ojcowskiego mają również ojcowie adopcyjni. Uprawnienie takie przysługuje im do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia (lub do dziesiątego roku życia  w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego).

W 2012 r. wymiar urlopu dla ojców adopcyjnych wynosi 2 tygodnie.

W 2011 r. był to 1 tydzień.

Zobacz również: Urlop ojcowski dla rodziców adopcyjnych od stycznia 2011 r.

Pracownik-ojciec adopcyjny, który chce skorzystać z urlopu powinien wystąpić do pracodawcy z pisemnym wnioskiem w terminie nie krótszym niż siedem dni przed planowaną datą urlopu. Pracodawca nie ma prawa odmówić ojcu udzielenia urlopu.

Urlop wychowawczy dla rodziców adopcyjnych

Zasady udzielania urlopu wychowawczego dla rodziców adopcyjnych są takie same jak w przypadku rodziców biologicznych.

Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje zatem rodzicom adopcyjnym zatrudnionym przez co najmniej sześć miesięcy. Wymiar urlopu to maksymalnie 3 lata.

Można go wykorzystać do ukończenia przez dziecko 4. roku życia (w przypadku dziecka niepełnosprawnego do 18. roku życia).

Urlop udzielany jest na wniosek pracownika i może być wykorzystany najwyżej w 4 częściach.

Rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy.

Zobacz również serwis: Adopcja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

REKLAMA

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

GIF wycofał niebezpieczny lek przeciwbólowy. Przekroczenie wartości określonej w dokumentacji rejestracyjnej

GIF poinformował o wstrzymaniu obrotu na terenie całej Polski produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, kapsułki miękkie.

REKLAMA

Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

REKLAMA