REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Już we wrześniu będą nowe obowiązki dla uczniów i rodziców. Jak będzie z ich realizacją w roku szkolnym 2024/2025? I jaki będzie koszt?

uczeń szkoła gabinet stomatologiczny profilaktyka szkoła rok szkolny 2024/2025
Już we wrześniu będą nowe obowiązki dla uczniów i rodziców. Jak będzie z ich realizacją w roku szkolnym 2024/2025? I jaki będzie koszt?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wrzesień przywita uczniów i rodziców nowymi obowiązkami. Plany są słuszne, ale jak będzie z ich realizacją? Rząd już wcześniej podejmował próby przywrócenia tego dawnego obowiązku, ale bez sukcesu. Co zmieni się tym razem i czy rodzice będą chcieli współpracować ze szkołą?

Opieka stomatologiczna w szkołach

Problem opieki stomatologicznej w szkołach jest wciąż dyskutowany. W czasie kampanii wyborczej jej przywrócenie do szkół znalazło się w planie „100 konkretnych działań na pierwsze 100 dni rządów”. I wygląda na to, że Koalicja Obywatelska ma zamiar dotrzymać obietnicy, bo jak wynika z przekazanych kilka dni temu informacji, od września 2024 r. do szkół w Polsce powróci opieka stomatologiczna. Czy to dobra wiadomość? Z pewnością niejeden dzisiejszy 40 czy 50 latek ma ciarki na wspomnienie wizyt u szkolnego dentysty, jednak jednocześnie, pomimo powszechnego dostępu do usług stomatologicznych, stan uzębienia dzieci i młodzieży pozostawia wiele do życzenia i bezsprzecznie wymaga uwagi. Jak wynika z informacji resortu zdrowia, w Polsce obserwowany jest jeden z najwyższych w świecie i w Europie wskaźników próchnicy u dzieci i młodzieży. Dotyczy to również próchnicy wczesnego dzieciństwa. Ponad 40 proc. dzieci w wieku 3 lat ma ubytki próchnicowe. To dlatego jednym z priorytetów Koalicji Obywatelskiej było wprowadzenie rozwiązań mających na celu zwiększenie świadomości rodziców w zakresie zdrowia jamy ustnej dzieci i wspieranie działań profilaktycznych wśród młodzieży.

REKLAMA

 

Nie będzie gabinetu stomatologicznego w każdej szkole

Choć początkowo mówiono o gabinecie stomatologicznym w każdej szkole, to obecnie plan przybiera kształt bonu na leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży. Jak wskazała Minister Zdrowia Izabela Leszczyna, resort chciałby rozpisać konkursy na opiekę stomatologiczną nad grupą szkół w danym powiecie, tak by dany specjalista odpowiadał za kilka szkół. Ponieważ wyceny świadczeń w ramach stomatologii dziecięcej zostały podwyższone, resort liczy na to, że dentyści chętnie przystąpią do konkursów i będą zainteresowani podpisywaniem umów na takie kontrakty z NFZ. Przeglądy dentystyczne dla wszystkich uczniów mają rozpocząć się już we wrześniu. Rodzice będą informowani o dostępności dentystów oraz o stanach zdrowia jamy ustnej ich dzieci. Póki co, ministerstwo prowadzi analizy i szacuje koszty.

Polecamy: Ulga na dziecko – QUIZ z najważniejszymi informacjami 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA