| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Program Karta Dużej Rodziny

Program Karta Dużej Rodziny

Program Karta Dużej Rodziny to ogólnokrajowe wsparcie dla rodzin wielodzietnych. Z jego inicjatywą wystąpił Zespół ds. Karty Dużej Rodziny przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Karta Dużej Rodziny wydawana będzie bezpłatnie i zagwarantuje dostęp do szerokiej oferty ulg, zniżek i innych preferencyjnych uprawnień.

Zasięg terytorialny

Dokument ma charakter ogólnopolski. Lokalne Karty Dużej Rodziny cieszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem. Są stosowane m.in.: w Łodzi, Gdańsku czy Legionowie.

Zobacz również: Program dożywiania na 2014 r.

Okres ważności

Dla rodziców karta wydawana będzie bezterminowo. Natomiast dziecko może korzystać z karty do ukończenia 18, a jeśli kontynuuje naukę – do 25 roku życia. Dokumentem powinien legitymować się każdy członek rodziny.

Dla pięcioosobowej rodziny zostanie wydanych pięć Kart Dużej Rodziny. Obydwoje rodzice otrzymają bezterminowe dokumenty. 7-letni Jaś dostanie kartę ważną do 18 roku życia (chyba, że będzie kontynuował naukę w szkole wyższej). 19-letnia Magda i 21-letnia Marta otrzymają karty ważne do chwili, ukończenia przez każdą z nich 25 roku życia. Obydwie bowiem studiują na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Wniosek

Do przyznawania kart uprawnione zostaną organy gminy: wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Mogą oni powierzyć prowadzenie tych zadań wybranej jednostce, ale nie ośrodkowi pomocy społecznej, chyba że w momencie wejścia w życie uchwały obsługuje on już kartę samorządową. Warunkiem niezbędnym uzyskania karty jest złożenie stosownego wniosku. Jego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.

POBIERZ: Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny wydawana jest tylko na pisemny wniosek.

Opłaty

Karta wydawana będzie bezpłatnie. W przypadku zgubienia dokumentu możemy ubiegać się o wydanie duplikatu (także bezpłatnego). Program finansowany będzie ze środków budżetu państwa, przekazywanych samorządom w formie dotacji.

Zarówno uchwała Rady Ministrów jak i rozporządzenie znajdują się na etapie prac legislacyjnych.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2003 nr 228 poz. 2255),
  • projekt rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz uchwały Rady Ministrów dotyczących ogólnopolskiego programu wsparcia dla rodzin wielodzietnych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »