| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Ulga na dzieci

Ulga na dzieci (tzw. ulga prorodzinna) to preferencja podatkowa przysługująca podatnikom, którzy wychowują dzieci. Pozwala na obniżenie podatku dochodowego (PIT). W przypadku wychowywania jednego dziecka ulga na dzieci za 2013 rok wynosi 1112,04 zł (92,67 zł na miesiąc).

Wysokość ulgi na dziecko

W rozliczeniu za 2012 rok (składanym do końca kwietnia 2013 roku) ulga na dziecko przysługiwała w takiej samej wysokości na każde dziecko (1112,04 zł), niezależnie od tego ile ich wychowywaliśmy ani jaki dochód uzyskaliśmy. W rozliczeniu za rok 2013 obowiązują już inne zasady.

W przypadku jednego dziecka roczna ulga w podatku dochodowym wynosi 1112,04 zł (92,67 zł na miesiąc). Ulga została skorelowana z osiąganymi dochodami. Rodzice nie wykorzystają ulgi w pełni gdy kwota ich zobowiązania podatkowego jest niższa niż sama ulga. Jeśli rodzice wychowują dwójkę dzieci kwota ulega podwojeniu i wynosi 2224,08 zł rocznie. Wysokość ulgi nie jest zależna od wysokości uzyskiwanych dochodów. Zgodnie z prorodzinną polityką rządu największe wsparcie otrzymają rodziny wielodzietne. Stąd też ulga na trzecie dziecko będzie podwyższona o 50%. Rocznie będzie to więc 1668,06 zł (139 zł na miesiąc). Ulga na każde następne dziecko będzie o 100% wyższa od odliczenia przysługującego na pierwsze dziecko. Wyniesie więc 2224,08 zł w stosunku rocznym (185,34 zł na miesiąc). Rodziny wielodzietne także otrzymają ulgę bez względu na dochody.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Ulga odliczana jest proporcjonalnie. Jeśli więc opiekun podjął się obowiązku sprawowania pieczy nad dzieckiem lub urodziło się ono w trakcie roku podatkowego, wówczas ulgę można odliczyć tylko za okres od rozpoczęcia pieczy/ narodzin do końca roku. Ulga odliczana jest nie od dochodu a od podatku. W tym celu należy obok głównego formularza rozliczenia PIT-36/37 wypełnić druk PIT-O.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350),
  • wyrok WSA z dnia 7 września 2011 r. (sygn. akt VIII SA/Wa 320/11).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK