REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ciąża i opieka nad noworodkiem w Irlandii

 Polonia Extra
Gazeta dla Polaków w Irlandii
Kobieta w ciąży jest uprawniona do opieki medycznej nawet jeżeli nie posiada karty medycznej. /fot. fotolia
Kobieta w ciąży jest uprawniona do opieki medycznej nawet jeżeli nie posiada karty medycznej. /fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Połączone usługi medyczne są świadczone przez lekarza rodzinnego (GP). Wybrany przez nas lekarz rodzinny opiekuje się nie tylko matką, ale też noworodkiem.

Usługi położnicze i opieka nad noworodkiem

Program opieki położniczej i opieki nad noworodkiem zapewnia ustalony plan opieki dla wszystkich kobiet ciężarnych, które na stałe mieszkają w Irlandii. Usługi te są świadczone przez wybranego przez Państwa lekarza rodzinnego (GP) i położnika ze szpitala.

REKLAMA

REKLAMA

Są Państwo uprawnieni do tych usług nawet jeżeli nie posiadają Państwo karty medycznej. W zasadzie wszyscy lekarze rodzinni mają umowy z Dyrekcją Usług Zdrowotnych (HSE) o świadczenie tych usług; nie muszą oni należeć do systemu lekarzy rodzinnych i kart medycznych. Program przewiduje też dwie wizyty poporodowe u lekarza rodzinnego.

Połączone usługi medyczne są świadczone przez wybranego przez Państwa lekarza rodzinnego (GP), który zawarł umowę z Dyrekcją Usług Zdrowotnych (HSE) o świadczenie tych usług oraz przez położnika ze szpitala. Aby umożliwić skorzystanie z usług, lekarz rodzinny przekaże Państwu formularz podania, które powinni Państwo wraz z nim wypełnić i które powinni Państwo następnie złożyć w swoim lokalnym ośrodku zdrowia, gdzie zostanie ono przetworzone w celu włączenia do Programu. 

Zobacz również: Prawa pacjenta w strajkujących placówkach

Lekarz rodzinny realizuje badanie wstępne, jeżeli to możliwe przed 12 tygodniem ciąży oraz 6 dalszych badań w trakcie ciąży, naprzemiennie z wizytami na oddziale/w szpitalu położniczym. Harmonogram wizyt może zostać zmieniony przez Państwa lekarza rodzinnego i/lub położnika ze szpitala, w zależności od indywidualnej sytuacji. Jeżeli kobieta ciężarna cierpi na poważną chorobę, np. cukrzycę lub nadciśnienie, może odbyć do 5 dodatkowych wizyt u lekarza rodzinnego. Opieka w zakresie chorób współistniejących z ciążą, lecz z nią niezwiązanych nie stanowi części Programu. Po upływie 2 tygodni od porodu lekarz rodzinny zbada dziecko, a po 6 tygodniach po porodzie – matkę i dziecko. Matka jest uprawniona do nieodpłatnych usług stacjonarnych i ambulatoryjnych w szpitalach publicznych związanych z ciążą i porodem i nie jest zobowiązana do wnoszenia opłat szpitalnych. Lekarz rodzinny opiekujący się matką świadczy też opiekę nad noworodkiem. Obejmuje ona dwa bezpłatne badania rozwojowe w ciągu pierwszych 6 tygodni po porodzie. Uprawnienie dziecka do bezpłatnych usług lekarza rodzinnego zależy od tego, czy rodzice posiadają kartę medyczną. Oznacza to, że wizyty u lekarza rodzinnego związane z dowolnymi problemami zdrowotnymi dziecka zaistniałymi w okresie tych sześciu tygodni lub później nie są objęte programem, chyba że rodzice posiadają kartę medyczną. W ciągu pierwszych 6 tygodni matkę i dziecko odwiedza w domu pielęgniarka środowiskowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak uzyskać pomoc medyczną w krajach UE?

Badania medyczne

Jeżeli dziecko jest urodzone w szpitalu, przyjęte jest wykonanie badań przesiewowych w kierunku wykrywania chorób metabolicznych (test Guthrie’go lub nakłucia pięty). Jeżeli dziecko jest urodzone w domu, badania mogą zostać wykonane przez lekarza rodzinnego lub na oddziale ambulatoryjnym szpitala. Badania te wymagają zgody rodziców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

Przedostatnie 13. emerytury będą wypłacone wcześniej. Ile wyniesie "trzynastka" na rękę?

Dobiega końca tegoroczna wypłata 13. emerytur. Przedostatnie „trzynastki" dotrą do seniorów jeszcze przed tym weekendem. W piątek, 19 kwietnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Obecnie rozpętanie debaty o aborcji nie opłaca się nikomu, potwierdził Terlikowski. I nie ma to związku z Prezydentem Andrzejem Dudą.

Układ sił jest taki, że na tym etapie koalicja nie jest w stanie przegłosować w Sejmie aborcji do 12 tygodnia. Nie jest w tym wypadku nawet niezbędne weto Prezydenta Andrzeja Dudy, stwierdzi Terlikowski w czasie rozmowy w naszym studiu.

REKLAMA

Dziecko w procesie karnym jako pokrzywdzony, świadek i oskarżony [WYWIAD]

- Mimo istnienia ochronnego trybu przesłuchania oraz standardów i wytycznych dotyczących przeprowadzania tej czynności, dziecko nie jest w pełni chronione przed doświadczeniem wtórnej wiktymizacji, w związku z tym powinny zostać podjęte zarówno przez ustawodawcę oraz Ministra Sprawiedliwości odpowiednie dalsze działania zmierzające do zwiększenia takiej ochrony – twierdzi doktor nauk prawnych Katarzyna Osiak-Krynicka.

Mniej niż miesiąc dzieli nas od egzaminów ósmoklasistów i matur. Czas na naukę powoli się kończy, ale wciąż można pomóc uczniom w inny sposób. Sprawdź, co możesz zrobić.

Egzamin ósmoklasisty i matura to punkty zwrotne w edukacji szkolnej. W czasie ich trwania ważna jest nie tylko nauka, ale też świadomy odpoczynek i zdrowy sen. Warto też już na tym etapie uczyć się odpowiedniego zarządzania stresem.

Sposób rozliczania ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Blokada rachunku przedsiębiorcy i wykreślenie z rejestru VAT. Organ skarbowy powinien z należytą starannością wykazać istnienie ku temu przesłanek

Blokada firmowego rachunku i wykreślenie z rejestru VAT. Sąd administracyjny w Warszawie w dniu 6 lutego 2024 r. (sygn. akt III SA/Wa 1790/23) orzekł, że sam fakt wystąpienia przez organ skarbowy z żądaniem blokady rachunku nie upoważnia innego organu do automatycznego wykreślania przedsiębiorcy z rejestru VAT. Dlatego przed pozbawieniem go statusu czynnego podatnika VAT organ powinien z należytą starannością wykazać istnienie ku temu przesłanek.

REKLAMA

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Dziemianowicz-Bąk zdradza, kiedy to będzie możliwe

Minister pracy, rodziny i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, podczas rozmowy w programie "Graffiti", podkreśliła konieczność rozważenia skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Argumentuje, że Polacy potrzebują więcej czasu na życie, przyjaźń i miłość, a nie tylko na pracę.

Instytucja rodzicielstwa zastępczego - na czym polega, dlaczego jest tak mało znana?

Instytucja rodzicielstwa zastępczego (pieczy zastępczej) jest dość mało znana, dwie trzecie polskiego społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem. Główną przeszkodą w rozwoju rodzicielstwa zastępczego w naszym kraju jest ogromna odpowiedzialność spoczywająca na rodzicach zastępczych.

REKLAMA