| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Odszkodowanie za wypadek w szkole

Odszkodowanie za wypadek w szkole

Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w szkołach podstawowych co dziesiąty uczeń ulega wypadkowi podczas zajęć. Wszelkie roszczenia odszkodowawcze z tego tytułu powinny być kierowane przeciwko organowi prowadzącemu szkołę

Kiedy szkoła ponosi odpowiedzialność

Rodzice poszkodowanego dziecka mogą żądać odszkodowania pieniężnego, jeżeli szkoda nastąpiła w skutek zaniedbań obowiązków ciążących na danej placówce oświatowej, do których należy przede wszystkim nadzór i opieka nad uczniami, zarówno w czasie lekcji jak i na przerwach czy też dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych organizowanych przez szkołę. 

Zobacz: Ubezpieczenie wypadkowe

Obowiązkiem dyrektora placówki jest ponad to zapewnienie bezpiecznych warunków pobytu w szkole, do których należą m.in. okresowe kontrole obiektów należących do szkoły, zapewnienie właściwego oświetlenia, nawierzchni, przejść, stanu boiska, instalacji, wentylacji, ogrzewania. Sprzęty nabywane przez szkołę powinny posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty, a budynki i pomieszczenia muszą być wyposażone zgodnie z przepisami bhp. Odpowiedzialność placówek oświaty obejmuje również szkody, które zostały wyrządzone innej osobie przez ucznia pozostającego pod opieką nauczyciela, co wynika z art. 427 kodeksu cywilnego.

Jeżeli w trakcie koleżeńskich przepychanek na przerwie, jeden z chłopców rozbije głowę, wówczas opiekunowie poszkodowanego muszą skierować ewentualne roszczenia do szkoły, a nie jak często mylnie się sądzi, do rodziców sprawcy szkody.

Szkoła nie będzie natomiast odpowiadała za wypadek, w którym uczeń doznał obrażeń ciała, jeżeli wykaże, że wyłączną przyczyną wypadku była niesubordynacja poszkodowanego ucznia. Warto przy tym pamiętać, że to po stronie pokrzywdzonego leży obowiązek wykazania związku przyczynowego między szkodą a wydarzeniem, które ją spowodowało.

Obowiązek sporządzenia protokołu powypadkowego

Jeżeli dziecko ulegnie w szkole wypadkowi, należy zadbać o sporządzenie protokołu powypadkowego, który stanowi podstawę dochodzenia odszkodowania. Dyrektor szkoły albo osoba przez niego wyznaczona dokonuje zabezpieczenia miejsca wypadku oraz powołuje zespół powypadkowy, do którego należy przeprowadzenie postępowania oraz sporządzenie protokołu powypadkowego. Obowiązkiem przewodniczącego zespołu, na którego zwykle wyznacza się pracownika służby bhp, jest pouczenie poszkodowanego lub opiekuna o przysługujących im prawach w toku postępowania powypadkowego.

Zobacz również: Dziecko i prawo

Po zapoznaniu się z protokołem pokrzywdzony lub osoby go reprezentujące mogą w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania zgłosić, zarówno w formie ustnej jak i pisemnej, wszelkie uwagi lub zastrzeżenia co do ustaleń w nim zawartych. Jeżeli zastrzeżenia będą uzasadnione konieczne może okazać się przeprowadzenie nowego postępowania powypadkowego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »