Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2025/2026. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
szkoła, uczeń, stypendium / Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2025/2026. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę / ShutterStock

W tym roku 1 września wypada w poniedziałek. Tego też dnia rozpocznie się nowy rok szkolny 2025/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

Na podstawie art. 90g ustawy o systemie oświaty, stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe to forma uznania dla uczniów, którzy wykazali się szczególnymi rezultatami w nauce lub sporcie.

Stypendium może zostać przyznane:

  1. Za wyniki w nauce – uczniowi, który:
    1. uzyskał wysoką średnią ocen,
    2. ma co najmniej dobrą ocenę zachowania (z wyjątkiem uczniów szkół dla dorosłych, słuchaczy szkół policealnych i branżowych szkół II stopnia).
  2. Za osiągnięcia sportowe – uczniowi, który:
    1. osiągnął wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu co najmniej międzyszkolnym,
    2. również posiada co najmniej dobrą ocenę zachowania (z wyżej wymienionym wyjątkiem).

Ocena z zachowania a prawo do stypendium

W przypadku przyznawania stypendiów za wyniki w nauce oraz osiągnięcia sportowe, jednym z podstawowych warunków jest uzyskanie co najmniej dobrej oceny z zachowania. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Kryterium to nie obowiązuje słuchaczy branżowych szkół II stopnia, szkół policealnych oraz szkół dla dorosłych. Oznacza to, że osoby uczące się w tych placówkach mogą ubiegać się o stypendium, niezależnie od oceny z zachowania.

Kiedy można się ubiegać o stypendium naukowe lub sportowe?

O stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe można się ubiegać nie wcześniej niż po ukończeniu pierwszego semestru nauki w danym typie szkoły. Wyjątek stanowią uczniowie klas I-III szkoły podstawowej, którzy nie mogą go otrzymać. Zaś uczniowie klasy IV szkoły podstawowej mogą otrzymać dopiero po pierwszym semestrze nauki. Dla słuchaczy branżowych szkół II stopnia, szkół policealnych i szkół dla dorosłych stosuje się podobne zasady, z tym że wnioski składają sami słuchacze.

Ile wynosi stypendium za wyniki w nauce i za osiągnięcia sportowe?

Wysokość stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe jest określana indywidualnie przez dyrektora szkoły. Nie może ona jednak przekroczyć kwoty odpowiadającej dwukrotności wysokości zasiłku rodzinnego na dziecko powyżej 5. roku życia, określonej w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych określa, że zasiłek rodzinny wynosi 124 zł miesięcznie na dziecko w wieku od 5 do 18 lat. Ostateczna kwota stypendium ustalana jest po zasięgnięciu opinii komisji stypendialnej i rady pedagogicznej, a także w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę. Stypendium wypłacane jest jednorazowo, raz na semestr.

Procedura ubiegania się o stypendium za wyniki w nauce i za osiągnięcia sportowe

  1. Wniosek
    Wniosek o stypendium składa wychowawca klasy lub w przypadku szkół dla dorosłych i pokrewnych – słuchacz. Adresatem wniosku jest komisja stypendialna.
  2. Komisja stypendialna
    Powoływana przez dyrektora szkoły komisja stypendialna ustala średnią ocen danej osoby, zasięga opinii rady pedagogicznej i samorządu uczniowskiego, a następnie wydaje opinię do wniosku o stypendium i przekazuje go dyrektorowi szkoły.
  3. Przyznanie stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe
    Stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe przyznaje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, w ramach środków przyznanych przez organ prowadzący na ten cel w budżecie szkoły. Dyrektor może przyznać stypendium również uczniowi spoza obwodu szkoły, do której uczęszcza.

Warto także pamiętać, że to nie jedyne stypendium o które mogą ubiegać się uczniowie. Są też stypendia szkolne (dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji) oraz stypendia ministerialne.

Prawo
Duża podwyżka świadczenia dla mężczyzny z rocznika 1957. Kolejne prawomocne orzeczenie sądu powszechnego po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20
19 lip 2025

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze
19 lip 2025

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w świadectwie pracy? Chodzi o jedną rubrykę. Prezes UODO pisze do MRPiPS
18 lip 2025

Współczesny rynek pracy wymaga elastyczności, kompetencji i transparentności, a prawo musi podążać za zmianami społecznymi, technologicznymi ale co ciekawe czasami także za prywatnymi decyzjami pracowników. W tym wszystkim istotne znaczenie ma świadectwo pracy, którego wzór jest uregulowany jako załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. 2016 poz. 2292). Co zatem się zmieni?

Koniec z oszukiwaniem w CV. Pracodawcy sprawdzą dyplom a uczelnie będą miały nowy obowiązek
17 lip 2025

Fałszywy dyplom w CV? Już wkrótce ten problem może odejść do lamusa. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt ustawy, który da pracodawcom narzędzie do weryfikacji wykształcenia kandydatów do pracy. To rewolucja w rekrutacji, która kończy z dotychczasową bezradnością pracodawców wobec przepisów o ochronie danych.

Nowe podatki w budżecie UE po 2028 roku: firmy i konsumenci zapłacą więcej
17 lip 2025

Unia Europejska planuje głęboką reformę budżetu na lata 2028–2034, której centrum stanowią nowe źródła dochodów – de facto nowe unijne podatki. ETS, CBAM, opłata od e-odpadów, wyższy podatek od plastiku, a także kontrowersyjna składka CORE dla dużych firm mają przynieść blisko 60 mld euro rocznie. Choć środki mają wspierać transformację energetyczną, bezpieczeństwo i konkurencyjność, przedsiębiorcy ostrzegają przed ryzykiem nadmiernego obciążenia, zwłaszcza dla małych i średnich firm.

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany?
17 lip 2025

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany? Być może, szczególnie w obliczu gruntownych zmian prawa w zakresie zaliczania do stażu pracy okresu zatrudnienia w ramach JDG i umów zleceń! Co więcej, w polskiej debacie publicznej coraz głośniej wybrzmiewa postulat, który może zrewolucjonizować podejście do praw pracowniczych – wprowadzenie powszechnego tzw. urlopu stażowego. Wówczas nie-pracownicy również skorzystaliby na zmianach. Pomysł, choć nie nowy, nabiera impetu w kontekście rosnącej świadomości na temat potrzeby zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Czy dodatkowe dni wolne, uzależnione od lat spędzonych na rynku pracy, wejdą w życie? W wielu zawodach już tak jest! Być może stanie się to więc powszechnym prawem.

4-dniowy tydzień pracy: hit czy mit? Nabór wniosków od 14 sierpnia do 15 września 2025 r.
17 lip 2025

Skrócenie tygodnia pracy do czterech dni nie jest już tylko trendem na zachodzie. Jeszcze kilka lat temu koncepcja czterodniowego tygodnia pracy wydawała się futurystycznym eksperymentem. Dziś coraz więcej firm testuje ten model, motywowane realnymi korzyściami: większym zaangażowaniem zespołów, niższą rotacją, a nawet oszczędnościami kosztowymi, np. dzięki programowi pilotażowemu z MRPiPS. Etap II programu to właśnie testowanie zaproponowanego modelu skróconego czasu pracy w środowisku pracy – zaczyna się 1 stycznia 2026 r. i trwa do 31 grudnia 2026 r.

Wzrost wynagrodzeń w budżetówce. Coś się zmienia po 10 latach, ale to nie jest dobra wiadomość
18 lip 2025

Po raz pierwszy od dekady doszło do bezprecedensowego porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego - zarówno związki zawodowe, jak i organizacje pracodawców jednomyślnie sprzeciwiły się rządowej propozycji zaledwie 3-procentowej podwyżki płac w budżetówce. Uchwała nr 139 RDS, przyjęta 14 lipca 2025 roku, to nie tylko wyraz wspólnego stanowiska wobec zbyt niskiego wzrostu wynagrodzeń, lecz także sygnał narastającego kryzysu w dialogu społecznym i zapowiedź otwartego sporu z rządem.

Okularnicy muszą się mieć na baczności za kierownicą! Kiedy grozi mandat nawet w wysokości 500 zł? O tym musisz pamiętać
17 lip 2025

Kierowcy z wadami wzroku powinni zachować szczególną ostrożność. Mimo że jazda w okularach korekcyjnych wydaje się standardowa, w niektórych przypadkach może skutkować mandatem w wysokości nawet 500 zł. Wysokość kary zależy od kodów, które są wpisane w twoim prawie jazdy. Upewnij się, że znasz obowiązujące przepisy, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Unia chce słuchać dzieci, zanim uchwali prawo. Nadchodzi rewolucja w legislacji?
17 lip 2025

Parlament Europejski chce wprowadzenia obowiązkowego testu praw dziecka dla wszystkich nowych przepisów wychodzących z Komisji Europejskiej. – Dzieci wiedzą, czego chcą, i potrafią to jasno powiedzieć – przekonuje Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Bezpieczeństwo w sieci, walka z mową nienawiści, edukacja o prawach i realna pomoc dla ofiar przemocy to tylko część postulatów najmłodszych obywateli UE. Unia słucha ich coraz uważniej – i właśnie to może całkowicie zmienić sposób, w jaki tworzone jest prawo w Europie. Czy nadchodzi era legislacji pisanej oczami dziecka?

pokaż więcej
Proszę czekać...