| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Kontakty z dzieckiem > Jak zabezpieczyć swoje kontakty z dzieckiem?

Jak zabezpieczyć swoje kontakty z dzieckiem?

Kontakty z dzieckiem to jedna z najbardziej spornych i kontrowersyjnych kwestii w zakresie wzajemnych obowiązków rodzicielskich. W sytuacji, gdy rodzice nie mogą dojść do porozumienia, niebezpieczeństwem dla pozostawienia kwestii kontaktów bez uregulowania ich przez sąd, jest osłabienie się więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Zabezpieczenie kontaktów minimalizuje eskalację dalszego konfliktu na tym tle, daje poczucie stabilizacji zarówno uprawnionemu rodzicowi jak i samemu dziecku.

Postanowienie sądu powinno być jak najbardziej skonkretyzowane jeśli chodzi o kwestie uregulowania kontaktów z dzieckiem. Ogólnikowe ustalenia prowadzić mogą bowiem do bardzo szerokiej interpretacji ustalonego sposobu kontaktów, a to prowadzi do nadużywania przez rodziców danych im w postanowieniu uprawnień. Istotnym jest więc, aby już we wniosku bardzo precyzyjnie wskazać nasze oczekiwania i ustalić harmonogram spotkań czy innego rodzaju kontaktu.

Opieka naprzemienna nad dzieckiem

Zdarza się, że pomimo postanowienia sądu, któryś z rodziców narusza warunki sądowego orzeczenia i utrudnia drugiemu z nich kontakt z dzieckiem. Przykładem dla takiego zachowania po stronie rodzica, u którego dziecko ma miejsce stałego pobytu, jest symulowanie choroby dziecka, organizowanie dziecku dodatkowych zajęć, lekcji czy kursów w czasie, gdy małoletni, zgodnie z harmonogramem, powinien spędzać czas z drugim z rodziców. Patrząc na problem utrudniania kontaktu z małoletnim od strony rodzica uprawnionego do kontaktu, a z którym dziecko na stałe nie przebywa, często zdarza się, iż rodzic nie trzymając się ustaleń, zabiera dziecko poza jego miejsce zamieszkania, dziecko jest przetrzymywane ponad określony czas bądź bez zgody wywiezione z daleka od jego miejsca zamieszkania, czemu towarzyszy odmowa oddania dziecka pod opiekę uprawnionego do tego rodzica - ostatnie zachowanie nosi już znamiona uprowadzenia i może wymagać interwencji policji.  

Warto w tym miejscu wspomnieć o Art. 59815. § 1, który mówi, że jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku – należy więc pamiętać, że łamanie ustaleń, dotyczących kontaktu z dzieckiem, nie pozostaje w świetle prawa bez konsekwencji.

Powyższe rozważania dotyczące możliwości złożenia wniosku o uregulowanie kontaktów z małoletnim dotyczą także rodzeństwa i dziadków dziecka.

Uprowadzenia dziecka a porwanie rodzicielskie

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »