| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Nieletni i prawo > Jakie są środki zapobiegania i zwalczania demoralizacji nieletnich?

Jakie są środki zapobiegania i zwalczania demoralizacji nieletnich?

Środki stosowane wobec nieletniego zostały wymienione w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich. Wobec nieletniego mogą być stosowane środki wychowawcze oraz środek poprawczy w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym. Kara może być orzeczona tylko w wypadkach prawem przewidzianych, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego.

Sąd zobowiązany jest również do zawiadomienia o wyznaczeniu określonej osoby do sprawowania nadzoru zarówno nieletniego, jak i jego rodziców lub opiekuna.
Nadzór kuratora sąd może zastosować, jeżeli nadzoru nie mogą realizować inne uprawnione do tego osoby, w tym rodzice. 

Zobacz: Kiedy stosuje się środek poprawczy?

Z jednej strony mamy do czynienia z pozostawieniem nieletniego w środowisku rodzinnym a z drugiej oddziaływanie w tym okresie na niego i jego środowisko przez kuratora, a więc osobę spoza kręgu rodziny.

Sąd może skierować nieletniego do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji społecznej lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, po uprzednim porozumieniu się z tą organizacją lub instytucją. Jest to więc silniejszy środek niż nadzór kuratora.

Zakaz prowadzenia pojazdów, jest to środek prewencyjny, orzekany po stwierdzeniu związku pomiędzy czynem karalnym nieletniego a prowadzeniem pojazdu, mający na celu zapobieganie popełnianiu tego typu czynów karalnych w przyszłości.

W razie orzeczenia wobec nieletniego zakazu prowadzenia pojazdów, sąd powinien przesłać odpis orzeczenia organowi wydającemu zezwolenia na prowadzenie danego pojazdu. Zakaz ten ustaje z mocy prawa najpóźniej z chwilą ukończenia przez nieletniego 21 lat.

Przepadek rzeczy uzyskanych w związku z popełnieniem czynu karalnego, a więc narzędzia lub inne przedmioty objęte przepadkiem przechodzą na rzecz Skarbu Państwa z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.

Sąd może także orzec umieszczenie nieletniego w rodzinie zastępczej, w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, w młodzieżowym ośrodku socjoterapii albo w ośrodku szkolno-wychowawczym.

Jedynym środkiem poprawczym jest umieszczenie nieletniego w zakładzie poprawczym.

Inne środki

Sąd może zastosować inne środki zastrzeżone do właściwości sądu rodzinnego, jak również zastosować środki przewidziane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, np. poprzez umieszczenie nieletniego w szpitalu psychiatrycznym lub odpowiednim zakładzie leczniczym, jeżeli stwierdza się niedorozwój umysłowy, chorobę psychiczną lub inne zakłócenia czynności psychicznych bądź nałogowe używanie alkoholu lub innych środków odurzających przez nieletniego.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK