| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Nieletni i prawo > System kar i nagród dla nieletnich

System kar i nagród dla nieletnich

Zgodnie z wytycznymi TK, zawartymi w wyroku z dnia 2 października 2012 roku (U 1/12) system kar i nagród w postępowaniu wobec nieletnich uregulowany został w ustawie. Kiedy i na jakiej podstawie można ukarać lub nagrodzić nieletniego? Jaką karę lub nagrodę można zastosować?

Kara

W przypadku negatywnego zachowania (niewykonywania obowiązków wynikających z ustawy lub regulaminu ustalonego w schronisku lub zakładzie, zachowania godzącego w dobro innych osób, ucieczki ze schroniska albo zakładu lub nieusprawiedliwionego nie powrócenia z udzielonego urlopu lub z przepustki) istnieje możliwość zastosowania kary. Udzielając kary należy wziąć pod uwagę szereg okoliczności indywidualnych, m.in.: rodzaj i okoliczności zachowania nieletniego, jego stosunek do tego zachowania, dotychczasową postawę, cechy osobowości i stan zdrowia.

Katalog kar

Do katalogu kar ustawodawca zalicza: upomnienie, naganę, zawiadomienie rodziców, opiekuna, sądu rodzinnego o niewłaściwym zachowaniu nieletniego, cofnięcie zezwolenia albo nieudzielanie go na rozmowy telefoniczne na koszt schroniska albo zakładu na okres do 1 miesiąca, z wyjątkiem rozmów z rodzicami albo opiekunem, obniżenie kieszonkowego na okres do 3 miesięcy, cofnięcie zgody na korzystanie z Internetu lub gier komputerowych na okres do 3 miesięcy, cofnięcie zgody albo nieudzielanie jej na udział w imprezach, zajęciach oświatowych i sportowych oraz szkoleniach poza schroniskiem albo zakładem na okres do 3 miesięcy, cofnięcie zgody albo nieudzielanie jej na wyjście poza teren schroniska albo zakładu na okres do 3 miesięcy.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Decyzja

Decyzję zarówno w zakresie zastosowania nagrody jak i kary podejmuje dyrektor placówki (zakładu poprawczego, schroniska dla nieletnich). Powinna zostać sporządzona na piśmie i włączona do akt nieletniego. Decyzję może uchylić sam dyrektor (czyli podmiot, który ją wydał) a także sąd rodzinny.

Podstawa prawna:

• ustawa z dnia 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2013 poz. 1165),
• ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz.U. 1982 nr 35 poz. 228),
• wyrok TK z dnia 2 października 2012 r. (sygn. akt U 1/12).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »