| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Emerytura częściowa

Emerytura częściowa

Emerytura częściowa została wprowadzona do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych w 2013 roku jako rekompensata dla osób, które muszą pracować dłużej. Przyznawanie emerytury częściowej rozpocznie się w kwietniu 2014 roku. Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o to świadczenie?

Emerytura częściowa rolników

Uprawnionymi do wcześniejszej emerytury są obok pracowników i przedsiębiorców także rolnicy. Konstrukcja emerytury częściowej wypłacanej z KRUS jest jednak odmienna od tej wypłacanej z ZUS. KRUS bazuje bowiem na systemie zdefiniowanych świadczeń, które korzystają z wysokiego wsparcia państwa. Dotacja z budżetu państwa wynosi 90%. Dlatego też pobieranie emerytury częściowej nie wpłynie negatywnie na wysokość docelowej emerytury rolnika. Nie spowoduje obniżenia kapitału emerytalnego. O świadczenie z KRUS może ubiegać się mężczyzna, który od 25 roku życia opłaca składki i w okresie od rozpoczęcia ich opłacania do złożenia wniosku o emeryturę częściową nie miał ani jednego dnia przerwy w płaceniu na rzecz KRUS. Długi staż ubezpieczeniowy musi zostać należycie udokumentowany.

Konstrukcja emerytury częściowej wypłacanej z KRUS jest inna od tej wypłacanej z ZUS. KRUS bazuje na systemie zdefiniowanych świadczeń, które korzystają z dotacji z budżetu państwa.

Powszechny wiek emerytalny

Jeśli ubezpieczony osiągnie powszechny wiek emerytalny, wówczas na jego wniosek emerytura częściowa ulega zamianie na emeryturę. W przypadku braku takiego pisma wypłata emerytury częściowej może być kontynuowana.

Polecamy serwis: Emerytury

Podstawa prawna: ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »