| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Emerytura częściowa

Emerytura częściowa

Emerytura częściowa została wprowadzona do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych w 2013 roku jako rekompensata dla osób, które muszą pracować dłużej. Przyznawanie emerytury częściowej rozpocznie się w kwietniu 2014 roku. Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o to świadczenie?

Emerytura częściowa rolników

Uprawnionymi do wcześniejszej emerytury są obok pracowników i przedsiębiorców także rolnicy. Konstrukcja emerytury częściowej wypłacanej z KRUS jest jednak odmienna od tej wypłacanej z ZUS. KRUS bazuje bowiem na systemie zdefiniowanych świadczeń, które korzystają z wysokiego wsparcia państwa. Dotacja z budżetu państwa wynosi 90%. Dlatego też pobieranie emerytury częściowej nie wpłynie negatywnie na wysokość docelowej emerytury rolnika. Nie spowoduje obniżenia kapitału emerytalnego. O świadczenie z KRUS może ubiegać się mężczyzna, który od 25 roku życia opłaca składki i w okresie od rozpoczęcia ich opłacania do złożenia wniosku o emeryturę częściową nie miał ani jednego dnia przerwy w płaceniu na rzecz KRUS. Długi staż ubezpieczeniowy musi zostać należycie udokumentowany.

Konstrukcja emerytury częściowej wypłacanej z KRUS jest inna od tej wypłacanej z ZUS. KRUS bazuje na systemie zdefiniowanych świadczeń, które korzystają z dotacji z budżetu państwa.

Powszechny wiek emerytalny

Jeśli ubezpieczony osiągnie powszechny wiek emerytalny, wówczas na jego wniosek emerytura częściowa ulega zamianie na emeryturę. W przypadku braku takiego pisma wypłata emerytury częściowej może być kontynuowana.

Polecamy serwis: Emerytury

Podstawa prawna: ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo GASKOR

Profesjonalne publikacje z zakresu prawa i biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »